Yunan meclisinde 'İzmir' kavgası

Yunan meclisinde 'İzmir' kavgası
Yunan meclisinde 'İzmir' kavgası
'İzmir' Yunan parlamentosunda üç gün süren bütçe görüşmelerine damgasını vurdu

ND partisi milletvekilli Anastasios Nerancis, ekonomik kriz içindeki Yunanistan’ın durumunun 1922 “Küçük Asya Felaketi”nden (Yunanlıların Türklerin Kurtuluş Savaşı’na verdikleri ad) daha kötü olduğunu belirterek “Bu parlamentonun bir üyesinden daha önce kanlar içinde ve ihanete uğramış 1.5 milyon Yunanlının İzmir limanında güya izdiham yaşadıklarını bile duyduk. Ayıptır ayıp” dedi.

Nerancis bu sözleriyle 2007 yılında yazılan ve sadece 1 ders yılı için okutulan ilkokul 6. sınıf kitabını hazırlayan Atina Üniversitesi Öğretim Üyesi ve DHMAR milletvekili Maria Repusi’ye taş attı.

Kürsüye çıkan Repusi “Altın Şafak’çıların (ırkçı-faşist parti ) tepki için İzmir’deki izdiham sözüne atıfta bulunmalarını anlıyorum da, aynı şeyi iktidar partisinin milletvekilleri yapıyorsa bu hamaset (yani vatan millet sakarya) edebiyatıdır” dedi.

Repusi böyle deyince ND milletvekilleri oturdukları saldalyelerden bağırmaya başladılar. Yunanlı milletvekilleri arasındaki “İzmir” diyalogu şöyle sürdü:

Repusi: Popülist milliyetçilik esaslı tarih dersleri, hamaset ve popülizm dersleridir. Bu şekilde vatandaşların bir bölümünün fobilerine yatırım yapılmaktadır. En gerici, en muhafazakar ne ise o ön plana çıkarılmaktadır. En nihayet ne istiyorsunuz? Tarihini, geçmiş ve geleceğini düzeltmek için değerlendiren ve vatandaşlarını sağduyu ile düşünmeyi öğreten çağdaş bir devlet mi, yoksa tarihini vatandaşlarını fanatikleştirmek, geleceklerini geçmişlerine hapsetmek için kullanan bir devlet mi?

Aleksandros Kondos (ND milletvekili): Bayan, benim dedelerim oradaydı. Orada dedelerimizi kestiler.

Maria Repusi: Altın Şafak da bu zihniyete yatırım yapıyor.

Aleksandros Kontos: Bırak şimdi Altın Şafak’ı

Maria Repusi: Ama bu zihniyetle onları güçlendiriyorsunuz.

Aleksandros Kontos: Haydi git tarihi daha iyi öğren.

Lazaros Tsavdaridis: (ND milletvekili): Bayan Repusi, ya siz çok ilericisiniz..

“İzmir” tartışmalarına ND milletvekili Eğitim Bakanı Konstantinos Arvanitopulos “Bayan Repusi’nin o olaylarla ilgili kayıtları yanlıştır. Repusi’nin kayıtları, kötü tarihtir, pasaklı tarihtir” diyerek son noktayı koydu.

hürriyet