Yunan pilot F-16'sıyla Türkiye'ye gelerek para çekti!

Yunan pilot F-16'sıyla Türkiye'ye gelerek para çekti!
Yunan pilot F-16'sıyla Türkiye'ye gelerek para çekti!
Yunanistan'da iki haftadır bankaların kapalı olması nedeniyle, Yunan pilot F-16'sıyla Türkiye'ye gelerek para çektiği iddia edilmişti. Bu olayın gerçek olmadığı ve bir sosyal medya şakası olduğu ortaya çıktı.

Yunanistan'da iki haftadır bankaların kapalı kalması ve bankamatiklerden günlük 60 Euro çekim limiti olması çeşitli şehir efsaneleri yarattı. Hürriyet'ten Muammer Elveren'in haberine göre inanılması güç hikayelerden biri de Fransız basınında yer aldı. Fransız ‘RadiCocpit.fr’ sitesinde çıkan haberlere göre Yunan savaş uçağı pilotu F-16 ile Türkiye ’ye inip bankamatikten para çektikten sonra üssüne döndü.

İddiaya göre Yunan pilot Homere Sipostopoulos’un F-16 savaş uçağıyla Türkiye’nin daha önce askeri eğitim amaçlı kullandığı belirtilen ve Söke’de 15 yıldır kullanılmayan havalimanına iner inmez doğruca Söke’deki 3 ayrı bankaya giderek para çekti. Daha önce eğitim amaçlı uçuşlardan bölgeyi iyi tanıyan Pilot Sipostopoulos Ege hava sahası içinde F-16 savaş bombardıman uçağıyla Sisam adası üzerinde biraz uçtuktan sonra aniden 3 kilometre mesafedeki Söke havalimanına yönelerek iniş yaptı. Bölgeyi iyi bilen pilot eski pistte ilerledikten sonra uçak gözükmesin diye çoğu yıkık dökük eski hangarlardan birinin içine girerek uçağı kamufle etti.

Yunanlı Pilot Homere Sipostopoulos oradan yürüyerek Söke merkezine gittikten bankamatiklerden iki biner Türk Lirası çektikten sonra hemen döviz bürosunda paraları Euro’ya çevirdi. Artık elinde yaklaşık iki bin euro vardı, vakit kaybetmeden hızlıca uçağı bıraktığı piste gidip uçağı hangardan çıkarttıktan sonra Yunanistan’daki Nea Anchialos üssüne geri döndü. Haberi veren Fransız ‘RadiCocpit.fr’ sitesi olay ortaya çıkınca Türk hükümetinin Yunanistan nezdinde protesto ettiğini duyurdu.

SÖKE BELEDİYESİ: SAÇMALIK

 Habertürk'e konuşan Söke Belediyesi yetkilileri bu iddia için "Saçmalık" dedi. Yetkililer, Söke'ye en yakın Yunan adasının Sisam olduğunu, ancak uçağın buradan gelmesinin mümkün olmadığını kaydederek, Söke'ye en yakın Türk askeri üssünün ise 150 kilometre mesafede bulunduğunu belirttiler.

SOSYAL MEDYA ŞAKASI

Bu olayın gerçek olmadığı ve bir sosyal medya şakası olduğu ortaya çıktı.