Yunanistan açıklarında iki yük gemisi çarpıştı

Yunanistan açıklarında iki yük gemisi çarpıştı
Yunanistan açıklarında iki yük gemisi çarpıştı
Yunan makamları, iki yük gemisinin Yunanistan'ın güneyinde çarpıştığını açıkladı. Gemilerden biri batarken, 2 kişinin öldüğü, 8 kişi ise kayıp olduğu bildirildi.

Merkezi İstanbul 'da bulunan Emiroğlu Denizciliğe ait M/V Piri Reis adlı 133 metrelik kuru yük gemisi Yunanistan açıklarında Alman konteyner gemisi 127 metrelik Consouth ile çarpıştı. Çarpışma sonrasında Piri Reis gemisinde görev alan Suriyeli mürettebattan 2'si öldü, 8'i kayboldu.  Antigua bayraklı Consouth ve Cook Adaları bayraklı Piri Reis gemileri bu sabah 7'de Mora yarımadasının 78 mil güneybatısında çarpıştı. Nedeni belirlenemeyen çarpışma sonrasında gübre yüklü Piri Reis gemisi battı. Gemideki 17 mürettebattan 7’si kurtarılırken 10’u kayboldu. Yapılan arama kurtarma çalışmalarında kayıplardan ikisinin cesedi bulundu. 

Türkiye 'den Malta yüksüz devam eden Consouth gemisi ise hafif hasarla kazayı atlatırken geminin 16 mürettebatının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.  Yunan kurtarma ekipleri, hava ve denizden arama kurtarma çalışmalarına devam ediyor.

 

KAZA İNSAN HATASI


Yunanistan Denizcilik ve Ege Bakanı Kostis Musurulis, kurtarılan mürettebatın ifadelerinden, Cook Adaları bandıralı Piri Reis gemisinin kaptanının, Antiqua bandıralı Consouth gemisiyle çarpıştığı sırada kaptan köprüsünde bulunmadığının tespit edildiğini söyledi.
Musurulis, kaybolan 8 mürettebatın kurtarılması için bölgeye gönderilen C-130 tipi bir uçak ve bir Skorsky helikopterin yanısıra, bölgede seyreden diğer gemilerin arama ve kurtarma çalışmalarına katıldığını belirtti. (dha, aa)


  ETİKETLER:

  Türkiye

  ,

  Yunanistan

  ,

  İstanbul

  ,

  Ege

  ,

  Sabah

  ,

  Hava

  ,

  öldü