Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras yemin etti

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras yemin etti
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras yemin etti
Yunanistan'da dün yapılan erken seçimlerin kazananı Radikal Sol İttifak'ın (Syriza) lideri Alexis Tsipras, siyasî yeminini etti. Başpiskopos'un huzuruna çıkmayan Tsipras'ın kravat takmadığı görüldü.

RADİKAL - Yunanistan’daki erken genel seçimlerden zaferle çıkan Syriza lideri Alexis Tsipras, yemin etti. Tsipras, dini yemin etmedi.

Hürriyet'te yer alan habere göre, ateist olduğu bilinen Tsipras, sadece Yunanistan Cumhurbaşkanı Karolos Papulyas'ın önünde siyasi yemin etti ve Başpiskopos'un huzuruna çıkmadı. Başkent Atina'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Papulyas huzurunda yemin eden Tsipras, "Her zaman Yunan halkının çıkarlarına hizmet edeceğine" dair söz verdi. İncil'e el basmadan yemin eden Tsipras; her zaman olduğu gibi, törende de kravat takmadı. Böylece 40 yaşındaki Tsipras, Yunanistan'da son 150 yılda başbakanlık görevine gelen en genç isim oldu.

Syriza, Bağımsız Yunanlar partisiyle koalisyonda anlaştı

Tsipras'tan zafer konuşması: AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz


Tsipras aynı zamanda Başpiskopos Ieronimos’a yeni hükümetin göreve başlaması sırasında kabinede dini yemin töreni yapılmasını istemediğini, kabine üyelerinin de aynı şekilde siyasi yemin edeceklerini söyledi. Yeni hükümetin göreve başlama töreni yarın, Başpiskopos'un katılımı olmadan yapılacak.

CHP: Syriza'yı örnek alacağız

Syriza lideri Tsipras dinî yemin etmeyecek
Cem Erciyes yazdı. "Tsipras zamanla Chavezleşebilir"

 


  http://www.radikal.com.tr/128051912805193

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİR HALK ADAMI - m.rozbilen

  Dinsiz ama vicdanı olan bir insan sayın Syriza. Bir çoğumuza dinsiz ateist diye itici gelebilir. Ama malum çoğu dincilerden daha adil ve insan hakkı yemeyen, zulm etmeyen, zulme ve diktatörlüğe karşı çıkan bir demokrat. Sayın Syriza sizi yürekten tebrik ediyorum, yolunuz açık olsun. Umarım ve dilerim başarılı olursunuz.

  Greece The End - user389638

  Anlıyorum ki Yunanistan bitmiş oldugunu artık anladım resmen ölü adamdan medet umar gibi başlıkta komik geldi adam ateist,ateistin neye yemin ettiginide merak ettim iflasın yakında oldugunu söyleyebilirim

  çok güzel bir gün - merenguer

  bugün kürtler kobaneyi özgürleştirdi yunanistanda radikal sol kazandı. dünya medeniyetinin iki ışığı vardır. biri kürtlerin sürüklediği mezopotamya medeniyeti diğeri de elenlerin sürüklediği antik yunan medeniyeti. yunanistan-kürdistan ilişkisi maraton savaşına milattan önce 5. yüzyıla kadar gider. kürt mitolojisi ve yunan mitolojisine bakın. tanrılara meydan okuyan yunan prometheus ile kürt gılgameş. işte 2500 yıl sonra kürt ve yunan halkları bir kez daha özgürlüğün umudu oldular. darısı diğerlerine