Yunanistan Başbakanı Çipras: Bizi Euro'dan atacaklarına inanmıyorum

Yunanistan Başbakanı Çipras: Bizi Euro'dan atacaklarına inanmıyorum
Yunanistan Başbakanı Çipras: Bizi Euro'dan atacaklarına inanmıyorum
Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P'nin notunu düşürmesiyle bir darbe daha alan Yunanistan'da zor günler geçiren Başbakan Çipras, devlet TV'sindeki canlı yayında Avrupa'ya mesaj verdi: Bizi Euro'dan atacaklarına inanmıyorum. Maliyeti büyük olacağı için bunu istemiyorlar.

RADİKAL- Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, referandum kararı sonrası devlet televizyonu ERT'in canlı yayınında soruları cevaplandırdı. Çipras, Avrupalı liderlerin kendisine kısa süreli mevcut programın uzatılmasına ilişkin yaptığı talebe de olumlu cevap vermedikleri belirtti.

'MÜZAKERE MASASINDAN KALKMADIK'

"Yaşamımızı sürdüreceğiz. Ayakta, hayatta kalacağız ve egemen olarak geleceğimizin ne olacağına karar vereceğiz." diyen Çipras, "Soğukkanlı ve itidal içerisinde tehdit ve şantajlara karşılık vereceğiz." ifadelerini kullandı. Yunan halkının program olmadan da yaşamını sürdürerek sandığa gideceğini söyleyen Çipras, "Yunanistan, müzakere masasından kalkmadı. Referandumdan sonra da masada olacak." şeklinde konuştu. Kreditörlerin devamlı yeni önlemler ilavesinde bulunduklarını belirten Aleksis Çipras, kendilerinin ise anlaşma sağlanması için ellerinden geleni yaptıklarını iddia etti. Merkel'in referandumda 'hayır' çıksa bile müzakerelerin devam edeceğini söylediğini de hatırlattı. 

S&P, Yunanistan'ın notunu yeniden düşürdü


'REFERANDUM SONRASI ELİMİZ DAHA GÜÇLÜ OLACAK'

Hükümetin hedefinin referandum sonrası daha güçlü silahlarla müzakerelere devam etmek ve hükümetin önerilerinin masada kalması olduğunu belirten Yunanistan Başbakanı Çipras, sürdürülebilir çözüm için önlemlerin, bu gücü kaldırabileceklere yüklenmesi gerektiğini ifade etti. Referandumdan ne sonuç çıkarsa çıksın saygı duyacaklarını ve hükümet tarafından uygulanacağını vurgulayan Başbakan Aleksis Çipras, ülkenin parlamentosu bulunduğunu belirtti.

'HALKIN KARAR VERME HAKKINI KABUL ETMEDİLER'

Yunanistan'ın Euro'dan ayrılması (Grexit) ihtimaline inanmadığını söyleyen Çipras, "Bizi Euro'dan atacaklarına inanmıyorum. Maliyeti büyük olacağı için bunu istemiyorlar. Sadece Avrupa Merkez Bankası'na maliyeti 120 milyar Euro" ifadelerini kullandı. 

Bankaların kapalı kalmasına dair ise Aleksis Çipras, "Çünkü halkın karar verme hakkını kabul etmek istemediler. Yunan halkı esasa dair karar vermeye davet ediliyor." değerlendirmesinde bulundu.

Ertuğrul Kürkçü: Türkiye Yunanistan'ın 1,6 milyar Avroluk borcunu üstlenebilir


REFERANDUM KARARINI ANLATTI

Geçen cuma günü referandum kararına giden süreci de anlatan Yunanistan Başbakanı Çipras, Brüksel'de devam eden müzakereler çıkmaza girince, "Merkel ve Hollande'nin bize sunduğu öneriler sürdürülebilir değil. Öneri ve önlemlerde neden ısrar ediyorsunuz, anlamıyorum. Finansal konularda mutabakat sağlamıştık." dedim. Onların cevabı, "Biz değil, kurumlar (AB, IMF ve Avrupa Merkez Bankası)..." Onlara bu konuda karar veremeyeceğini söylediğini belirten Çipras, cuma akşamı yaptığımız bakanlar kurulunu kestim ve telefonda Merkel ve Hollande'ye bu konuyu Yunan halkına soracağımızı söyledim." ifadelerini kullandı. 

Aleksis Çipras, Merkel ve Hollande'ın referandum kararını öğrendikten sonra kendisine ne cevap verdiklerini söylemekten kaçındı. Ancak, "Aldığım cevap negatif değildi. Onlardan uzatma istedim, ancak kabul edilmedi." demekle yetindi. 

'REFERANDUM ÖNLEMLERLE İLGİLİ'

Avrupalı ortakların "Euro'nun çıkmayı değil, umutların yok olmasını istediklerini" söyleyen Çipras, referandumun, memorandum önlemlerinin kabulü ya da reddi ile ilgili olduğunu belirtti. Ülkede nakit güvenliğini sağlayacaklarını ve temel ihtiyaç maddesi sorunları yaşanmayacağını aktardı.

ATİNA'DA 'HAYIR'CILAR 'MEYDANA' ÇIKTI

Yunanistan'da hükümetin, kreditörlerin nakit akışının sağlanması için öne sürdüğü koşulları 5 Temmuz'da halk oylamasına sunma kararının
ardından başkent Atina'da, "hayır" taraftarları başkent Atina'da bir gösteri düzenledi. Parlamento binasının da bulunduğu Sintagma Meydanı'nda toplanan yaklaşık 25 bin "hayır" taraftarı, üzerinde "hayır" yazan Yunan bayrakları açarak, "Yeni memorandum istemiyoruz. Borç hemen silinsin. Hayatlarımız bize aittir" şeklinde sloganlar attı.

SYRIZA üyeleri ve çeşitli sol grupların da destek verdiği gösteride, referandumda "hayır" denmesi çağrısı yapıldı. Gösteri, müzik konseri verilmesinin ardından olaysız şekilde tamamlandı. 

(CİHAN-AA)