Yunanistan Başbakanı Çipras, Nazım Hikmet şiiriyle istifa etti

Yunanistan Başbakanı Çipras, Nazım Hikmet şiiriyle istifa etti
Yunanistan Başbakanı Çipras, Nazım Hikmet şiiriyle istifa etti
Ekonomik krizle boğuşan Yunanistan'da erken seçim kararı alındı. Komşu, 20 Eylül'de sandık başına gidecek. Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras da akşam saatlerinde görevinden istifa etti. Çipras, istifa konuşmasında Nazım Hikmet'in "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" şiirini de okudu.

RADİKAL - Türkiye 'den sonra komşu Yunanistan da erken seçime gidiyor. Yunanistan'da 20 Eylül'de yeniden sandıklar kurulacak. Ekonomik krizle boğuşan ve AB ile kurtarma programı konusunda anlaşan Yunanistan'da, Başbakanı Aleksis Çipras da akşam saatlerinde istifa etti.

Çipras, erken seçim yolunu açmak için istifa ettiğini açıkladı. Televizyondan halka hitap eden Çipras, "Anlaşma, 5 yıldan bu yana yaşadığımız zor koşulların sonu demek değil ancak sonun başlangıcı olabileceğine inanıyorum. Çoğunu başarabilmek için mücadele verebileceğimizi biliyoruz. 25 Ocak'ta (seçimler) Yunan halkının verdiği yetki sınıra dayandı. Şimdi yeniden egemen halk sözü almalı. Sizlerin oylarıyla sağladığımız anlaşmanın kemer sıkma önlemlerinden ve memorandumlardan kurtulmaya götürüp götürmeyeceği belli olacak" dedi ve ekledi: "Daha güçlü bir hükümeti kurmak için istifamı sunmak üzere cumhurbaşkanına gidiyorum. Sizden de daha güçlü bir hükümet kurmak için destek bekliyorum." 

NAZIM HİKMET ŞİİRİNDEN ALINTI

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, halka konuşmasında Nazım Hikmet şiirinden de alıntı yaptı. Çipras, Nazım Hikmet'in "En güzel günlerimiz, henüz yaşamadıklarımız" dizelerini tekrarladı.

Yapılan yorumlarda, Çipras'ın bu kararı almasında, yeni kredi paketi için parlamento oylamalarında aleyhte oy kullanan parti içindeki sol muhalefetin tutumunun rol oynadığı vurgulanıyor. Seçimler ile birlikte Çipras, 3 yıllık 86 milyar Euro mali destek anlaşmasına sert muhalefet eden Siriza'dan 40 kadar milletvekilini meclis dışına itmek istiyor.


YENİ BAŞBAKAN THANU OLACAK

Çipras'ın istifasınn ardından geçici hükümete geçilecek. Geçici hükümette başbakanın Yargıtay Başkanı Vasiliki Thanu olması bekleniyor. Eğer bu gerçekleşirse Thanu Yunanistan'ın ilk kadın Başbakanı olacak.


  http://www.radikal.com.tr/141902614190265

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Şimdi oldu - user1119689

  Romantik solcularımızı Çipras hayal kırıklığına uğratmıştı. Nazım Hikmet şiiriyle kendisini af ettirebilir. Bu, Merkel ve IMF solculuğu güzel bir şeye benziyor.

  ÖNCESİ VE SONRASI - Sebodil

  Protestolardaki Voutsis, İçişleri Bakanı oldu POLİSİN DAVRANIŞLARI ALTI AY SONRA NASIL OLACAK Büyük umutlarla iktidar oldular.Ancak ilk icraatları umut vermekten uzak.Sınav kaldırmak , ve bunu reform olarak nitelendirmek çaresizliğin boyutlarını çok net gösteriyor.Bu tür saçmalıklar devam ederse altı ay içinde önemli gelişmeler olur. İlk adım hayat standardını nasıl yükselteceklerini açıklamak olmalıydı.Selam,sevgi ve saygılar 40Radikal Kullanıcı Avatarı29/1/2015 - 18:43Yunanistan'da yeni hükümetin ilk kararları açıklandı SINAVLARI KALDIRMAK REFORM MU? Öğretimde reform sınavları kaldırmakla gerçekleşemez.Komşuyu bu duruma getiren koşullar öğretim sisteminin yanlışlığından,yetersizliğinden ve yanlışlığından kaynaklanıyordur.BU doğru bir tesbit olabilir.Ancak sınavları kaldırmak reformun ilk adımı olamaz.Zihinsel becerileri (zekanın tüm bileşenlerini) yeterli düzeyde işlerliğe kavuşturamayan öğretim sistemi, yaratıcı ve üretken düşünmeyi engeller, günü yaşamayı,çalışmadan yaşamayı alışkanlık haline getirir.Komşuda yaşanan budur. Reform diye adlandırılan ilk adım bu durumu çok net gösteriyor.Yunan halkına Allah yardım etsin.Selam,sevgi ve saygılar. 11 dk. · Beğen

  BAŞARI YA DA BAŞARISIZLIK - Sebodil

  Syriza "değişim" diyor... ya Türkiye solu... Yüzeysel Analizler ve Bilmişlik Kompleksi Yüzeysel analizler ve çok bilmişlik kompleksi aydılarımızın zihinlerini bütünüyle kaplamış. Yunanistan'daki durum yaşanan zorlukların doğal sonucudur.Başarı yoktur, başarısızlık vardır.Kavramlar birbirine karıştırılınca analizler de böyle oluyor.Aydınlarımızın doğru ve tutarlı analizler yapamayışlarının temel nedeni öğretim sistemidir.Ders kitaplarında kavramlar tam ve doğru açıklanamaz.Açıklamalar birbiriyle çelişir.Durum böyle olunca güncel bir konuyu yazmak , tutarsızlıklar çok olsa bile işe yarar. Selam ,sevgi ve saygılar 30.01.2015 tarihli Radikal'de yayınlanan yorum.

  Hazin bir durum - Dedemkorkut

  Çaresizliğin getirdiği sonuç! Yeni bir seçim bu ülkeyi rahatlatır mı meçhul. Türkiye'nin böyle bir duruma gelmesini ister miydiniz? Doğrusu ben Yunanistan dahil hiç bir ülkenin bu trajediyi yaşamasını istemezdim. Ne var ki kendi ihtirasları uğruna Türkiye'nin bu hale düşmesine aldırmayacak çok kimse var. Doğrusu Yunanistan ve Çipras için üzüldüm.

  kulturel solculuk - mf1977

  artik avrupa'da kim oy verecek bu tip partilere, marksizmin sembolleriyle hasir nesir ancak , ekonomik politik sistemi donusturecek bir praksisi ortaya koyacak yetenekten ve yontemden yoksun. Ha bu kolay bir sey degil, once inanmak sonra coskuyla kurmak gerekiyor hayati. Bunun icin gerekli olan sey, marksizmde hazir olarak yok elbette, ancak bir yontem olarak hala orta yerde , tum degeriyle duruyor bence. Cipras'i bir hayal kirikligi olarak dahi gormuyorum sahsen. Ortada bir hayal yoktu. Kullanisli bir islev gordu sadece.