Yunanistan Cumhurbaşkanı yetkiyi ana muhalefete verdi

Yunanistan Cumhurbaşkanı yetkiyi ana muhalefete verdi
Yunanistan Cumhurbaşkanı yetkiyi ana muhalefete verdi
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın istifa etmesinin ardından, Cumhurbaşkanı Pavlopoulos, yetkiyi ana muhalefete verdi.

RADİKAL - Alexis Tsipras’ın dün akşam Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos’a istifasını sunmasından sonra hükümet kurma yetkisi parlamentonun ikinci partisi olan Nea Dimokratia (Yeni Demokrasi ) başkanı Vangelis Meimarakis’e verildi. 

Saat 10.00’da Meimarakis, Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopoulos ile görüştü, 12.00’de de Meclis Başkanı Zoi Konstantopoulou’yu ziyaret etti. Meimarakis, seçimlere gidilmesinin büyük bir yanlışlık olduğunu tekrarladı. Kendisine verilen yetkiyi ise sonuna kadar kullanacağını, üç gün meclis içinde bir çözüm bulmaya çalışacağını açıkladı. 

Syriza'da bölünme: Yeni parti geliyor

ALTIN ŞAFAK'IN ÖNÜNE GEÇTİ 

Meimarakis hükümet kuramadığı takdirde hükümet kurma yetkisi bugünden itibaren Yunanistan Parlamentosu'nun üçüncüsü olan Laiki Enotita partisine verilecek. Syriza’dan ayrılıp yeni parti kuran 25 milletvekilinden oluşan yeni parti, bugüne kadar parlamentonun üçüncü partisi olan Hrysi Augi’nin (Altın Şafak) önüne geçti. 

Yunanistan Başbakanı Çipras, Nazım Hikmet şiiriyle istifa etti

Saat 2.15’te parlamentoda Laiki Enotita başkanı Panayiotis Lafazanis ilk basın toplantısını yaptı. Hükümetin halkı aldattığını, ona verilen emri yerine getirmediğini söyleyen Lafazanis bu yüzden ayrıldıklarını vurguladı ve “Hükümet sol kuvvetlerin hazırlıksız olduklarını sanıp erken seçime geçti, ancak bizler seçimlerden sonra gelişmeleri belirleyen bir kuvvet durumunda olacağız. Ayrılan 25 milletvekilinin tümü sözünün eri kişilerdir. İnançlarımızı sonuna kadar koruyacak, onlar için mücadele edeceğiz" dedi. 

'HAYIR' OYU ÖKSÜZ KALMAYACAK

“İlk işimiz memorandumları iptal etmek, sonra da borcun büyük bir bölümünü silmektir, çünkü başka çözüm yok” diyen Lafazanis “Halkın %62’sini aşan 'hayır' oyu öksüz kalmayacak. Bu insanların ruhlarını, inançlarını temsil edeceğiz. 'Hayır' bizim için bir bayrak olacaktır.”

Hükümet kurma yetkisi kendisine verilince ne yapmayı düşündüğü sorulduğunda, Hrysi Augi hariç herkesle görüşeceğini, ancak memorandum taraftarlarıyla işbirliği yapmayacağını söyledi. Hükümet kurulamayacağı için seçimlerde bütün sol kuvvetlerin bir araya gelmelerini, KKE’nin de bir kez olsun bu çağrılara olumlu cevap vermesini arzuladığını belirtti. (DHA)

Yunanistan'da 14 havaalanı Alman şirkete satıldı