Yunanistan eşcinsel evliliğe 'evet' dedi

Yunanistan eşcinsel evliliğe 'evet' dedi
Yunanistan eşcinsel evliliğe 'evet' dedi
Yunanistan parlamentosu, eşcinsel çiftlerin evliliğini yasal kılan kanun değişikliğini kabul etti. Yunanistan bu kararı alan Avrupa'nın 15, dünyanın 19. ülkesi oldu.

RADİKAL - Hollanda’nın 15 yıl önce Avrupa’da ilk olarak eşcinsel evlilikleri yasal olarak tanımasının ardından bu güne kadar geçen sürede son olarak Yunanistan’ın da dün akşam parlamentoda kabul ettiği yasayla 15 Avrupa ülkesi eşcinsel evlilikleri yasallaştırmış oldu. Bu yıl daha önce de Güney Kıbrıs ve İrlanda eşcinsel evlilikleri yasallaştırmıştı.

Amnesty International’da ayrımcılık üzerine çalışmalar yapan Marco Perolini Slovakya’da hafta sonunda yapılan halk oylamasında  eşcinsel evliliğin kabul edilmemesini, eşcinsel evliliklerin Avrupa’da yasallaşma sürecine çomak sokulması olarak değerlendirirken "AB üyesi ülkelerin çoğunluğunun eşcinsel evlilikleri yasallaştırması ileriye yönelik olumlu bir adım. Gelişmenin on yıl önce bu yönde olacağını tahmin etmek olası değildi" dedi.

Obama bir LGBT dergisine kapak olan ilk başkan oldu

Avrupa’da eşcinsel evliliklerin yasal olduğu ülkeler şunlar: Belçika, Danimarka,  Finlandiya, Fransa, İzlanda, İrlanda, Lüksemburg, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya, İsveç, İngiltere, Güney Kıbrıs ve Yunanistan. (DHA)

Tunus'ta eşcinselliğe 'en üst seviye'de ceza!