Yunanistan eski başbakanı Papandreu'yu bu fotoğraf bitirdi

Yunanistan eski başbakanı Papandreu'yu bu fotoğraf bitirdi
Yunanistan eski başbakanı Papandreu'yu bu fotoğraf bitirdi
2011'de Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in azarlarını elleri önde bir şekilde dinleyen fotoğrafı çekilen Yunanistan eski Başbakanı Yorgo Papandreu'nun bu fotoğraf nedeniyle bu kez seçilemediği belirtildi.

RADİKAL - Yunanistan’da radikal sol koalisyon Syriza’nın 149 sandalye kazanarak parlamentoya 13 vekil sokan AB karşıtı sağ parti ANEL ile koalisyon hükümeti kurduğu seçimler, siyasetin önemli hanedanı Papandreulara da acı fatura çıkardı. 2011 yılındaki ekonomik kriz döneminde Almanya Şansölyesi Angela Merkel’den fırça yerken çekilen fotoğrafıyla tepki çeken dönemin Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu yeniden seçilemezken, yeni kurduğu KIDISO Partisi de yüzde 3’lük barajı geçemedi.

Hürriyet'ten Yorgo Kırbaki'nin haberine göre, 92 yıl sonra ilk kez parlamentoda Papandreu ailesinden bir temsilci yer almayacak. Papandreu Yunanistan Başbakanı iken 2 Kasım 2011’de Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’ye haber vermeden, AB ve IMF’nin 110 milyar euro’luk “1. Kurtarma Paketi” için referanduma gideceğini açıklamıştı.

BÜYÜK TEPKİ ÇEKMİŞTİ

Papandreu’nun kararına son derece kızan Merkel ile Sarkozy, dönemin Yunan Başbakanı’nı bir gün sonra Cannes’daki G-20 Zirvesi’ne çağırmışlardı. Papandreu, Merkel’in azarlarını iki eli önünde bağlı dinlemişti. Halk ve siyasi partiler Papandreu’ya büyük tepki göstermişti. Papandreu, 9 Kasım 2011’de istifa etti. 2012 seçimlerinde ise merkez sağcı Yeni Demokrasi ve Evangelos Venizelos başkanlığında PASOK koalisyonu kuruldu. Papandreu ise 2012 seçimlerinde milletvekili olarak parlamentoda yerini aldı.

Yunan halkı o fotoğraftan yaklaşık 3.5 yıl sonra Avrupa ’ya karşı sert tavır takınacağını vadeden Syriza'ya oy verdi. 41 yıllık Yeni Demokrasi ve PASOK hükümetleri hegemonyasını bitirdi. Papandreu’nun üç hafta önce kurduğu Demokrat Sosyalistler Hareketi (KİDİSO) yüzde 3 barajını (yüzde 2.46) aşamadı. Papandreular 92 yıl sonra ilk kez milletvekili seçilemediler. Yunanistan’da başbakanlık yapan dede (Yorgo), baba (Andreas) ve torun (Yorgo) 1923’den bu yana milletvekili seçiliyorlardı.