Yunanistan 'Göç Seddi'ne başlıyor

Yunanistan 'Göç Seddi'ne başlıyor
Yunanistan 'Göç Seddi'ne başlıyor
Yunanistan 2 Nisan'da yaptığı açıklamada, kaçak göçmenleri durdurmak için Türk sınırına inşa edilecek duvara yakında başlayacaklarını, inşaatın da kısa bir sürede tamamlanacağını duyurdu.

BRÜKSEL – 2 Nisan Pazartesi günü Brüksel’deki bir gezi sırasında açıklama yapan Yunanistan Yurttaş Koruma Bakanı Mihalis Hrisohoidis, “İnşaat kısa bir zaman sonra başlayacak ve kısa bir süre içinde de tamamlanacak” diye konuştu.

EU Observer internet sitesinde Honor Mahony imzasıyla çıkan habere göre, Sosyalist Parti üyesi Hrisohoidis duvarın sağlam ve sembolik bir öneme sahip olduğunu ancak sadece geçici bir çözüm olduğunu belirtti.

3 metre yüksekliğinde inşa edilecek duvar, Türkiye -Yunanistan sınırındaki 12.5 kilometre uzunluğunda bir alanı kapatacak. İki ülke arasındaki sınırın geri kalanında Meriç Nehri bulunuyor.

Atina yönetimi, geçtiğimiz yıl 130 bin göçmenin sınırdan geçerek Yunanistan’a geldiğini ve duvarı “sosyal barışı korumak” amacıyla inşa ettiğini iddia ediyor. Hrisohoidis Irak, Pakistan ve Afganistan’ın ardından, Arap Baharı ülkeleri Fas, Cezayir ve Suriye’den de göçlerin arttığını belirterek, “Sosyal barışın temelleri, korkunç boyutlara ulaşan bu insani kriz tarafından sorgulanıyor. Yunanistan, toplumun temelini sarsan bu zaman bombasını kabul edecek durumda değil” dedi.

AB’den destek yok
Yunanistan, sınırından giren göçmenleri denetleyemediği için AB üyeleri tarafından eleştiriliyordu. Atina yönetimi duvarın inşasında AB’den finansal destek istediyse de, Avrupa Komisyonu projeyi “anlamsız” bulduğu için geri çevirmişti. Ancak Atina hükümeti bu noktada AB’den daha fazla destek bekliyor. Ekonomik krizle boğuşan ülke, şimdilik duvarı kendi bütçesinden finanse ediyor.

‘Vizeyi kaldırın, yardımcı olalım’
Problemin Türkiye’yle ilişkiler açısından da önemli bir yönü var. AB’nin en önemli sınır ülkelerinden biri olan Türkiye, Yunanistan üzerinden AB’ye giren göçmenleri engellemek konusunda yardımcı olabilir. Bunun için AB’nin bir anlaşma sunduğu Türkiye, anlaşmayı imzalayıp sınırdışı edilen göçmenleri kabul etmek karşılığında, AB’nin Türkiye’ye yönelik vize uygulamasını kaldırmasını istiyor. Ankara bu duvar uygulamasının negatif bir sembol olduğunu, AB ile komşu ülkeler arasındaki bölünmüşlüğü sembolize edeceğini belirtiyor. (Radikal.com.tr)