Yunanistan kreditörlerin teklifini reddetti

Yunanistan kreditörlerin teklifini reddetti
Yunanistan kreditörlerin teklifini reddetti
Yunanistan görüşmelerine yakın kaynaklar, kreditörlerin farklılıkların giderilmesi adına mali yardımların serbest bırakılabilmesi için Atina'ya yeni bir teklifte bulunduğunu, ancak Yunanistan'ın bu teklifi reddettiğini söyledi.

RADİKAL - Fransız haber ajansı AFP'ye konuşan Yunanistan görüşmelerine yakın kaynaklar, kreditörlerin farklılıkların giderilmesi adına mali yardımların serbest bırakılabilmesi için Atina'ya yeni bir teklifte bulunduğunu, ancak Yunan yetkililerin bu teklifi reddettiğini söyledi. 

Kreditörler tarafından yapılan bu yeni teklif Yunanistan'ın reform taslağının reddedilmesinin ardından gelmişti. Yunanların teklifinde bazı vergi artışları ve gelirleri artırmak için emeklilik sistemine daha fazla katkı yapılması da bulunuyordu.

Yunan hükümet yetkilisi, Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras'ın sunduğu önlemlerin Avrupalı kreditörler tarafından kabul edilmediğini aktarmıştı. Avrupa Birliği yetkilileri, Yunanistan ile kreditörleri arasındaki reform karşılığı mali yardım müzakerelerinde emeklilik sistemi, katma değer ve kurumlar vergisi konularında görüş ayrılığının devam ettiğini ve dünkü müzakerelerde mesafe alınamadığını belirtti.

Eurogroup'tan Yunanistan açıklaması

Avrupa Komisyonu, euro bölgesi maliye bakanlarını temsil eden Eurogroup, euro bölgesi kurtarma fonu ESM ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) bugün öğle saatlerinde Brüksel'de Yunanistan hakkında toplanacak. Bir saat sonra toplantıya Yunanistan Başbakanı Tsipras da katılacak.

Tsipras'ın 14 yıl önce eylemde çekilen fotoğrafı ortaya çıktı

30 HAZİRAN SON GÜN

Toplantı 30 Haziran'da IMF'ye borcunu ödeyemezse temerrüde düşecek olan Yunanistan'ın bu borcu ödemesini sağlayacak mali yardım karşılığında yapması gereken ekonomik reformlar üzerinde mutabakat sağlamayı amaçlıyor. Reformlar üzerinde mutabakat sağlanması için görüşmeler dünden bu yana devam ediyor.

Konu hakkında konuşan Yunanistan Ekonomi Bakanı George Stathakis, ülkesinin ay sonuna dek alacaklılarıyla anlaşmaya varacağından ve temerrüde düşmeyeceğinden emin olduğunu söyledi. Ülkesinde yayın yapan Mega TV'ye konuşan Stathakis, önlerinde çözmeleri gereken sadece birkaç konu kaldığını ifade etti.

Tsipras: Top AB ve IMF'nin sahasında

"Tsipras ile toplantı öncesinde pek çok noktada görüş ayrılığı var" diyen görüşmelere yakın bir AB yetkilisi, sorunlar arasında emekli maaşları ve kurumlar vergisinin yer aldığını ifade ederek "Dünden pek mesafe alınamadı" dedi.

Yetkili, liderin önce Eurogroup düzeyinde bir anlaşmanın sağlanmasını istediğini de sözlerine ekledi.