Yunanistan kurtarma programına 'kısa süreli' uzatma istedi

Yunanistan kurtarma programına 'kısa süreli' uzatma istedi
Yunanistan kurtarma programına 'kısa süreli' uzatma istedi
Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, kurtarma programına 'kısa bir süre' uzatma talep edildiğini açıkladı.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, Yunanistan'ın kreditörlerden kurtarma programına 'kısa bir süreliğine' uzatma istediğini duyurdu. Tsipras'ın yazdığı mektubu Politico adlı haber  sitesi yayınladı. 

Yunanistan Başbakanlık Ofisi ise hükümetin iki yıllık yeni bir mali yardım ve buna paralel olarak borçların yeniden yapılandırılması için kreditörlere yeni bir teklifte bulunulduğunu açıkladı. 

Yunanistan'ın Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borçlarında temerrüte düşmesinden sadece birkaç saat önce yapılan teklife kreditörlerin ne cevap vereceği henüz belli değil. Açıklamada, "Yunanistan hükümeti bugün finansal ihtiyaçlarını karşılamak ve paralelinde borçların yeniden yapılandırılmak için ESM ( Avrupa İstikrar Fonu) ile iki yıllık bir anlaşma teklifinde bulundu. Yunanistan pazarlık masasında bulunmaya devam etmektedir" denildi. Açıklamada Atina'nın "euro bölgesinde kalmak için makul bir çözüm" aramaya her zaman devam edeceği belirtildi. 

Avrupa Komisyonu'ndan Yunanistan'a son dakika teklifi

Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker'in bugün IMF'ye olan borçlarında temerrüte düşmeden önce Yunanistan'a yeni bir son dakika teklifi yaptığı belirtilmişti. 

'Tsipras Juncker'in son teklifini değerlendiriyor'

AVRUPA BİRLİĞİ ACİL TOPLANIYOR

Öte yandan, Euro Bölgesi maliye bakanlarının oluşturduğu Eurogroup'un başkanı Jeroen Dijsselbloem, Hollandalı yayın kuruluşu RTL'de yayımlanan haftalık söyleşisini son anda iptal etti. Avrupa Birliği Maliye Bakanları bugün saat 20:00'da Yunanistan'ı görüşmek için telekonferans yöntemiyle toplantı yapacak.

Tsipras'tan referandum sonucuna göre istifa sinyali

Dijsselbloem ile söyleşiyi yapan RTL sunucusu Frits Wester, aynı zamanda Hollanda maliye bakanı olan Dijsselbloem'in makamından telefonla arandığını ve bakanın "acil bir mecburiyet" nedeniyle programa katılamayacağının ifade edildiğini söyledi. Dijsselbloem, Yunanistan ile müzakerelerde Euro Bölgesi maliye bakanlarını temsil ediyor. (Hürriyet)

Yunanistan Maliye Bakanı: Bugün IMF'ye ödeme yapmayacağız

Avrupa Komisyonu'ndan Yunanistan'a son dakika teklifi

İşte Yunanistan'ın kalem kalem borcu

S&P, Yunanistan'ın notunu yeniden düşürdü