Yunanistan Maliye Bakanı Paris'e acil gidiyor

Yunanistan Maliye Bakanı Paris'e acil gidiyor
Yunanistan Maliye Bakanı Paris'e acil gidiyor
Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in pazartesi günü yapacağı ve Yunanistan'ın yeni mali politikasını anlatacağı Paris ziyareti acil bir şekilde bugüne alındı.

RADİKAL - Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis'in pazartesi günü Paris'e giderek Yunanistan'ın borçlarıyla ilgili olarak hükümetin yeni programını AB 'li yetkililere açıklaması bekleniyordu. Fakat bu görüşme bilinmeyen bir nedenle bugüne gününe alındı. Yunan Maliye Bakanı dün Yunanistan'da Eurogroup ile bir görüşme yapmıştı. Varufakis'in dün Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile soğuk geçen basın toplantısının ardından Paris'e acele olarak gitmesi dikkat çekti.

'YAPISI ÇÜRÜK BİR HEYET'

Hürriyet'te yer alan habere göre, Yunanistan’da Pazar günkü genel seçimlerle iktidara gelen koalisyon hükümeti ile AB arasında beklenen kriz dün patladı. Yunan Maliye Bakanı Yanis Varufakis, Eurogroup Başkanı Jeroen Dijsselbloem ile görüşmesinden sonra “Troykayı ( Avrupa Merkez Bankası-AB Komisyonu-IMF) istemiyoruz. Troyka Avrupa aleyhtarı mantığı olan yapısı çürük bir heyettir” dedi. Bunun üzerine Dijsselbloem, Varufakis’in kulağına eğilerek “Troykayı şimdi öldürdün” diye fısıldadı. Yunan bakan “Vay be” diyerek alaycı bir ünlemle yanıt verdi.

Erdoğan'dan Tsipras'a siyaset tavsiyeleri

Protestolardaki Voutsis, İçişleri Bakanı oldu


'EKONOMİK KRİZİN DEVAMLILIĞINI KABUL ETMEYECEĞİZ'

Dijsselbloem, Yunanistan’ın borcu için bir Avrupa zirvesi yapılmasına talebini “Avrupa’da borç için zirve vardır. Adı Eurogroup’dur” diyerek reddetti. Görüşmeden ayrılırken kızgın görünen ve Varufakis ile soğuk bir tokalaşmadan sonra hızla ayrılan Dijsselbloem “Avrupa, yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde Yunanistan’a destek olmaya niyetli. Tek taraflı adımlar iki tarafa da yardımcı değildir. Geriye, Yunan hükümetinin kararlarını vermesi bizim de tavrımı belirlememiz kalıyor” diye konuştu. Varufakis ise “Biz önce Yunan halkına sonra da Avrupa’daki ortaklarımıza garanti veririz. Devletin devamlılığı vardır ama ekonomik krizin de devamını kabul etmeyeceğiz” dedi.

Tsipras'ın ilk ziyareti Güney Kıbrıs'a

AP Başkanı Tsipras'la görüşecek

Alexis Tsipras'tan Türk gençlerine mesaj

Yunanistan'da yeni hükümetin ilk kararları açıklandı