Yunanistan parlamentosu yeni tekliflere 'evet' dedi

Yunanistan parlamentosu yeni tekliflere 'evet' dedi
Yunanistan parlamentosu yeni tekliflere 'evet' dedi
Sabaha karşı 300 sandalyeli parlamentoda yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin 'evet' oyu ile kreditörlere sunulan yeni reform tekliflerinin kabul edildiği bildirildi.

RADİKAL - Yunanistan'ın kreditörlere sunduğu yeni reform teklifleri parlamentoda onaylandı. Acil koduyla yasa tasarı şeklinde parlamentoya getirilen teklifler, sabaha karşı yapılan oylamada hükümet ve muhalefet partilerinden 250 milletvekilinin 'evet' oyu ile kabul edildi. 

300 sandalyeli parlamentoda 290 milletvekilinin katıldığı oylamada, hükümet kanadından bazı milletvekilleriyle muhalefet partilerinden 32 milletvekili 'hayır' oyu kullanırken 8 milletvekili ise çekimser kaldı. Eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis oylamaya katılmadı.

Avrupa Parlamentosu'nda gergin dakikalar

TSIPRAS'A MÜZAKERE YETKİSİ

Parlamentoda ayrıca, daha önce yapılan oylamada Başbakan Alexis Tsipras'a, Yunan teklifleri temelinde kreditörlerle müzakere yetkisi veren yasa tasarısı da oy çoğunluğuyla kabul edildi.

Hükümetin yeni reform teklifleri, 2018'e kadar aşamalı olarak yüzde 3,5 oranında faiz dışı kredi sağlanması hedefiyle 12 milyar euroluk tasarruf tedbirlerini içeriyor. 

Tsipras Avrupa Parlamentosu'na seslendi

Yunanistan'ın önceki gün Eurogroup'a sunduğu Yunan teklifleri bugün yapılacak Eurogroup toplantısında değerlendirilecek. Müzakereler sonrasında şekillenecek nihai metin yasa haline getirilmek üzere tekrar parlamentoya getirilecek. Eurogroup'un, teklifleri ikna edici bulmaması durumunda ise Yunanistan'ın durumu pazar günü Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde karara bağlanacak. (Bloomberg)

AB, Yunanistan'a acil ihtiyaçları için yardım yapacak

Yunanistan yeni reform planını sundu