Yunanistan Savunma Bakanı'ndan IŞİD tehdidi

Yunanistan Savunma Bakanı'ndan IŞİD tehdidi
Yunanistan Savunma Bakanı'ndan IŞİD tehdidi
Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, eğer ülkesinin ekonomik krizine çare bulunmazsa, ülkedeki kaçakların Avrupa başkentlerine gitmelerine izin vereceklerini söyleyerek şaşkınlık yarattı. Bakan, kaçaklar arasında terör örgütü IŞİD militanlarının olabileceğine de dikkat çekti.

RADİKAL - Yunanistan Savunma Bakanı Panos Kammenos, eğer kredi verenlerle mevcut krize bir çözüm bulunamazsa, ülkedeki kaçakların Avrupa 'ya geçişlerine izin vereceklerini belirtti. Kammenos, “Eğer Avrupa Birliği , Yunanistan'a darbe vurursa bilmeliler ki, Dublin anlaşmasını hemen askıya alırız ve kaçaklar belgelerini ve kimliklerini alarak Berlin'e gidebilirler. Kaçaklardan bazıları IŞİD'i destekliyor da olabilir, bu Avrupa'nın sorumluluğu olur” dedi.

NTV'de yer alan habere göre, Avrupa’ya bu sert çıkışı yapan Kammenos, aynı zamanda Syriza ile koalisyonu oluşturan Bağımsız Yunanlar Partisi’nin lideri. Benzer açıklamalar daha önce de Yunan yetkililer tarafından dile getirilmişti. 

Syriza'dan Kışanak'a ziyaret

DAHA ÖNCE DE GÜNDEME GELMİŞTİ 

Dışişleri Bakanı Nikos Kotzias, Riga'daki Avrupa Birliği Dışişleri bakanları toplantısında, eğer Yunan ekonomisi çökerse İslamcı militanların Avrupa'ya akın edebileceğini belirtmişti. Sivil Savunma Bakan Yardımcısı Yannis Panousis de, “Kaçakların Yunanistan'dan ayrılabilmesi için Schengen anlaşması belki de Atina tarafından askıya alınmalı” demişti.

Almanya'dan Yunanistan'ın mali programının uzatılmasına onay

Koalisyonun küçük ortağından farklı düşünen Syriza ise, kaçakların durumunun düzeltilmesinden yana. Plan, kaçakların tutulduğu merkezlerin kapatılması ve terk edilmiş otellere yerleştirme şeklinde. 

Eylemciler Syriza genel merkez işgalini sonlandırdı

Tsipras'tan kurtarma paketi açıklaması