Yunanistan yeni reform planını sundu

Yunanistan yeni reform planını sundu
Yunanistan yeni reform planını sundu
Yunanistan'da referandumdan 'Hayır' kararının çıkmasının ardından 'komşu', kreditörlere yeni reform planı ve önerilerini sundu. Önerilerin içeriği açıklanmadı.

RADİKAL- Yunanistan yeni reform paketini dün geç saatlerde Euro Grubuna sundu. Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem'in sözcüsü programı teslim aldıklarını açıkladı. Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, dün tüm gün koalisyon ortaklarıyla reformlarda mutabık kalma arayışı için toplantı halindeydi. Yeni programın vergi artışları ve emekli maaşlarındaki değişiklikleri içerdiği tahmin ediliyor.

Yunanistan'ın üçüncü kurtarma paketini alabilmesi için gün sonuna kadar yeni öneriler sunması gerekiyordu. Yunanistan Başbakanı Tsipras, "Gelecek birkaç saat çok önemli olacak" demişti. Atina'nın sunduğu yeni önerileri görüşmek üzere Euro Bölgesi Maliye Bakanları cumartesi günü bir araya gelecek. Pazar günü ise AB zirvesi toplanacak.

YUNANİSTAN PARLAMENTOSU TEKLİFİ BUGÜN OYLAYACAK

Yunan hükümetinin dün akşam Euro Grubu'na sunduğu ekonomik reform programı Yunanistan Parlamentosu'nda bugün oylanacak. Söz konusu reform programı sabah saatlerinde Başbakan Aleksis Tsipras, Başbakan Yardımcısı Yannis Dragasakis, Maliye Bakanı Efklidis Çakalotos ve Ekonomi Bakanı Yorgos Stathakis'in hazır bulunduğu toplantıda son şekli verilerek dün gece geç saatlerde Euro Grubu'na sunuldu.

Euro Grubu'na sunulmadan önce paket kabineye getirilerek bakanların görüşü alındı. Kabine toplantısında Başbakan Tsipras'ın bakanlara, kreditörlerle bir anlaşmaya varmak istediğini belirtti. Fakat kabine toplantısında Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis reform paketine karşı çıkarak, bu paketin Yunanistan'ın var olan sorunlarını çözmeyeceğini dile getirdi.

12 MİLYAR EURO'LUK TASARRUF TEDBİRİ

Hükümetin yeni reform paketi 12 milyar euroluk tasarruf tedbirlerini içeriyor. Bu teklifte pazar günü yapılan referandumda Yunanlıların reddettiği teklife göre, 4 milyar euro daha fazla bir teklif sunulmuş oluyor. Paketin cumartesi günkü Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplanmasından önce bu akşam Yunan Parlamentosu'nda oylanması bekleniyor.

GERİ ÇEVRİLME İHTİMALİ VAR

Sunulan teklif Euro Grubu'nun cumartesi yapılacak toplantısında incelenecek. Euro Bölgesi'ne üye ülkelerden bazıları Yunanistan'ın "verilen ödevlerini" tam olarak yapmadığına inanıyor. Yunanistan'ın yeni paketi Euro Grubu tarafından ikna edici bulunmazsa derhal geri çevrilme ihtimali de var. Euro Grubu'nun kabul etmesi durumunda teklif, pazar günü Avrupa Birliği Liderler Zirvesi'nde karara bağlanacak. Aynı zirvede, Yunanistan için yeni bir programa başlanıp başlanmayacağına veya Gretix kararı (Yunanistan'ın Euro Bölgesi'nden çıkması) alınması halinde Avrupa'nın geri kalan ülkelerinde bu kararın etkisinin nasıl azaltılabileceğine karar verilecek.

(AA)