Yunanistan'a Düyun-u Umumiye sistemi

Yunanistan'a Düyun-u Umumiye sistemi
Yunanistan'a Düyun-u Umumiye sistemi
Yunanistan'ı 'kurtarma paketi' Türkiye'nin 2001'de IMF ile yaptığı anlaşmaya benziyor. En dikkat çeken düzenleme 50 milyar euroluk dev bir fonun kurulması ve kontrolünün tamamen AB'de olması. Osmanlı döneminde Avrupa ülkelerinin kurduğu Düyun-u Umumiye sistemini hatırlatan bu fonun dışında acil olarak yasal düzenlemeler de isteniyor.

RADİKAL - Yunanistan için 14 saat süren görüşmelerden sonra üçüncü kez iflastan kurtarma paketi üzerinde uzlaşıldı. 50 milyar euroluk dev bir fonu kapsayan anlaşmada fonun kontrolü tamamen AB denetiminde olacak. Paranın nasıl harcandığı AB yetkilileri tarafından Yunanistan’da kontrol edilecek. Söz konusu sistem akıllara Osmanlı İmparatorluğu’nun dağılma döneminde kurulan Düyun-u Umumiye idaresini getirdi.

Üzerinde uzlaşmaya varılan 'kurtarma paketi'nin ayrıntıları ise yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Euro Bölgesi ülkeleri ilk etapta, Yunanistan'dan tıpkı 2001 krizinde IMF'nin Türkiye 'den istediği gibi acil olarak bir dizi yasal düzenlemeyi hayata geçirmesini istedi.

Hollande: Yunanistan'a ilk ödeme 20 Temmuz'da yapılacak

Bu acil yasaların arasında KDV ve emeklilik sistemlerinin değiştirilmesi, iflas kurallarının reforma tabi tutulması, istatistik bürosunun bağımsızlığının sağlanması gibi konular yer alıyor.

Atılacak diğer adımlar ise şöyle:

*Gayrisafi milli hasılanın yüzde 3.5’i olarak belirlenen orta vadede faiz dışı fazla hedefine 2018’de uyulması.

*OECD’nin önerilerini uygulamak için iddialı reformlar yapılması.

*Enerji pazarı alanında elektrik iletim ağı operatörünün özelleştirilmesi.

*Finans sektörünü güçlendirme amacıyla gerekli adımların atılması.

*Belirgin şekilde genişletilmiş özelleştirme planının geliştirilmesi.

*İkinci kurtarma programından kala ana unsurların uygulanması. 

Tsipras: Avrupa'ya onur mesajı gönderdik

Yunanistan ve AB anlaşmaya vardı

Euro Bölgesi liderleri Yunanistan için toplandı