Yunanistan'a krediye yeşil ışık

Yunanistan'a krediye yeşil ışık
Yunanistan'a krediye yeşil ışık
Euro Bölgesi, Yunanistan'a 86 milyar euro kredi için Avrupa İstikrar Mekanizması'na yetki verdi.

RADİKAL- Euro Bölgesi, Yunanistan'a 86 milyar euro kredi sağlanması için  Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yetki verdi.

Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem, Euro Bölgesi'nin Yunanistan'a 86 milyar euro finansman sağlamak için Avrupa İstikrar Mekanizması'na (ESM) yetki verildiğini bildirdi.

Yunanistan'ın üç yıl için uygulayacağı programda  kamu  finansmanı, ekonomi ve finans sektörüne yönelik katı şartlar olduğunu anımsatan Dijsselbloem, Yunanistan hükümetinin son dönemde güvenilir adımlar attığını belirtti.

“YUNANİSTAN’IN YAPMASI GEREKENLER VAR”

Dijsselbloem, Yunanistan'ın, ekonomisini istikrara kavuşturmak ve güveni arttırmak için yapması gerekenler bulunduğunu, son dönemde alınan kararların ise doğru yönde olduğunu ifade etti.

Yunanistan'a 3'üncü kurtarma paketi kapsamında sağlanacak 86 milyar euroluk kredinin ilk dilimi 26 milyar euro değerinde. Bu paranın, 10 milyar euroluk kısmı bankacılık sektörünün sermaye yapısını güçlendirmek için ayrıldı. Kredinin, 13 milyar euroluk kısmı ise ESM'e yetki verilmesiyle Yunanistan'ın kullanması için serbest bırakıldı.

Öte yandan, Yunanistan'ın 20 Ağustos 'ta Avrupa Merkez Bankası'na 3.2 milyar euroluk geri ödeme yapması gerekiyor.

(AA)