Yunanistan'a maliye bakanlarından ret

Yunanistan'a maliye bakanlarından ret
Yunanistan'a maliye bakanlarından ret
Yunanistan'da hükümetin IMF'ye olan borç taksiti ödemesi için sürenin dolmasına saatler kala Brüksel'e yaptığı son teklif Euro Bölgesi maliye bakanlarının telekonferans toplantısında masaya yatırıldı. Toplantıdan süre uzatımına 'Hayır' sonucu çıktı.

RADİKAL- Syriza hükümetinin Uluslararası Para Fonu'na (IMF) olan borç taksidi ödemesi için sürenin dolmasına saatler kala Brüksel'e yaptığı son teklife de Euro Bölgesi maliye bakanlarından 'Hayır' yanıtı geldi. Hürriyet'te yer alan habere göre Atina'nın önerisinde Yunanistan'a üçüncü bir kurtarma paketi verilmesi ve mevcut borçların da yeniden yapılandırılarak daha uzun vadeye yayılması teklif ediliyordu.

Yunanistan kurtarma programına iki yıl uzatma talep etti

2 yıl süreli 29.1 milyar euroluk yeni yeni kurtarma paketinin Avrupa İstikrar Mekanizması (ESM) olarak adlandırılan kuruluş tarafından yönetilmesi de teklifte yer alan başlıklar arasındaydı. Ancak Euro Bölgesi Başkanı Jeroen Dijsselbloem, yeni önerilerin ancak Pazar günkü referandumun ardından masaya yatırılabileceğini ifade etti.

Yunanistan Maliye Bakanı: Bugün IMF'ye ödeme yapmayacağız

Finlandiya Maliye Bakanı Alexander Stubb, Eurogrup toplantısının bittiğini ve yeni bir paket üzerinde anlaşma olmadığını tweet attı. Bakan sürecin bundan sonra normal prosedürler üzerinden ilerleyeceğini açıkladı.

İKİNCİ TELEKONFERANS YARIN

Öte yandan Eurogrup başkanı Djjselbloem'in sözcüsü twitter adresinden Çipras'tan yeni bir mektup geldiğini ve yarın sabah bir telekonferans daha yapılacağını duyurdu. Yunanistan Maliye Bakanı Yanis Varufakis Yunanistan’ın bugün IMF’ye olan borcunu ödemeyeceğini söylemişti. Böylece ülke resmi olarak temerrüd riski doğdu.

Yunanistan, Avro Bölgesi'nin kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizması'nın kreditörlüğünde 2 yıllık mali program ve borçlarının yeniden yapılandırılmasını talep ediyor.