Yunanistan'a, 'Şimdi sıra sizde' mesajı

Yunanistan'a, 'Şimdi sıra sizde' mesajı
Yunanistan'a, 'Şimdi sıra sizde' mesajı

Fransa Dışişleri Bakanı Faibus (solda) ve Alman mevkidaşı Steinmeier Yunanistan'la ilgili önemli mesajlar verdi.

Euro Bölgesi'ndeki 19 ülkenin liderleri, Yunanistan'ın borç krizinin çözümü amacıyla Yunanistan, Almanya, Fransa ve Avrupa Birliği'nin yeni bir kurtarma planında birleşmesi konusunda anlaşmaya vardı ve taslak diğer Euro Bölgesi ülkelerine sunuldu.

RADİKAL- Avusturya’nın Başkenti Viyana’da sürmekte olan Nükleer müzakerelere katılan Fransa ve Almanya Dışişleri Bakanları Yunanistan’a uyarıda bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanı Laurant Fabius ile Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier, kurtarma karşılığında reform talebinde bulundukları Yunanistan'a “Şimdi gerekli adımları atma sırası sizde” mesajı verdi.

Yunanistan'a Düyun-u Umumiye sistemi


'YUNANİSTAN GÜVENİ YENİDEN İNŞA ETMELİ'

Avusturya'nın başkenti Viyana'da ortak basın toplantısı düzenleyen Fabius ve Steinmeier, anlaşmanın AB’nin birlik ve dayanışma içerisinde olduğunu gösterdiğini belirterek “Alman-Fransız işbirliği ile bu krizi çözmekte öncülük etmiştir” dedi.

Yunanistan ve AB anlaşmaya vardı


Alman bakan Steinmeier, anlaşmanın gereğinin yerine getirilmesi için Yunanistan’ın atması gereken adımlar bulunduğuna işaret ederek “Yunan Parlamentosu, gerekli adımları atarak güveni yeniden inşa etmelidir” dedi.

Hollande: Yunanistan'a ilk ödeme 20 Temmuz'da yapılacak


Fransız bakan Fabius ise ülkesi ile Almanya’nın nihai bir anlaşmaya varılması için müzakereler süresince kararlı davrandığını söyledi. Ayrıca Fabius: “Şimdi alınan kararlar ve uygulanması gereken birçok adım var. Dayanışma ve sorumluluk içinde hareket edilmeli” dedi.

EN AZ 8 AB ÜLKE PARLAMENTOSUNUN PAKETE ONAY VERMESİ GEREKİYOR

Euro Bölgesi liderlerinin Yunanistan'ı iflastan kurtarmak ve euroda kalmasını sağlamak için anlaştığı kurtarma paketi en az 8 Avrupa Birliği ülkesinin parlamentosunda oylanacak.

Euro Bölgesi liderlerinin 17 saate yakın süren zirvesinde, Yunanistan'ın bölgede kalması için bir destek planı üzerinde anlaşılmasından sonra gözler AB üyesi ülkelerin parlamentosunda olacak. Bütün parlamentolarda onaylanır yasalaşırsa tam bir anlaşmaya varılacak ve AB üç yıl içinde Yunanistan'a 86 milyar euroluk bir finansman sağlayacak.

Söz konusu kurtarma paketinin önümüzdeki iki gün içinde Yunanistan Parlamentosu üzerinde yoğun bir baskı oluşturması bekleniyor. Parlamento, en geç çarşamba gününe kadar toplanarak euro bölgesi liderler zirvesinde sağlanan anlaşmayla birlikte, bankaların sermaye yapısının yeniden düzenlenmesini oylaması gerekiyor. Yunan milletvekilleri reformları hayata geçirmek için aynı oturumda bazı yasaları da kabul etmesi şart. Kreditörlerin istediği reformlar arasında hükümetin vergileri artırması, emeklilik sisteminde yeni kesintilere gitmesi, kamu harcamalarını azaltması ve özelleştirmelerin yapılması var.

YUNAN VEKİLLER EMEKLİLERE FAZLA VERGİ UYGULAMASINA KARŞI

Parlamento da sendika geçmişi olan Yunan milletvekilleri özelleştirmelere ve emeklilere fazla vergi uygulanmasına karşı çıkıyor. Bu milletvekillerinden dolayı Başbakan Aleksis Çipras'ı zor günlerin beklediği ifade ediliyor. Avrupalı liderler ülkeye çarşamba gününe kadar süre tanıdı. Tam bir anlaşma sağlanabilmesi için reform önerilerinin yasalaştırılması gerekiyor.

Yunanistan'a sunulan bir yardım paketinin Yunanistan'ın en büyük alacaklısı konumundaki Almanya'nın parlamentosunda da onaylanması gerekiyor. Bazı Alman milletvekillerinin anlaşmayla ilgili olarak endişelerini dile getirmeleri Almanya Başbakanı Angela Merkel'i zora sokacağı belirtiliyor. Paketin, Almanya Parlamentosu'ndan da çarşamba gününe kadar geçmesi isteniyor.

Yine Avro Bölgesi liderleriyle yapılan görüşmelerde Yunanistan'a en büyük desteği veren ve Yunanistan'ın kreditörelerine tekliflerini hazırlanmasında teknik olarak yardımcı olan Fransa'da söz konusu yardım paketini parlamentosunda oylayacak. Finlandiya, Avusturya, Estonya, Litvanya, Slovakya parlamentosu da paketi oylayacak. Belçika, İtalya, İspanya ve Portekiz gibi AB ülkelerinin parlamentoların da oylama gerekmiyor.

(DHA-AA)