Yunanistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem

Yunanistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem
Yunanistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem
Yunanistan'da 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi.

RADİKAL - Yunanistan'da İyonya denizinde bulunan Lefkada adasına 25 kilometre mesafede 6.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi, depremin derinliğini 14 kilometre olarak duyurdu. Depremin merkez üssü ise Nidri'nin 14 kilometre kuzey batısı.

Lefkada Adası’nın Vasiliki köyünde yaşayan 60 yaşındaki bir kadın dağdan kopup düşen bir kayanın altında kalıp hayatını kaybetti.

Lefkada Belediye Başkanı Konstantinos Drakontaidis, depremin şiddetine göre adada çok önemli hasarların kaydedilmediğini açıkladı. En önemli hasarlar adanın Athani köyünde bir yaralı ve Ayios Nikitas’ta kaydedildi. Aynı zamanda adanın merkezi limanında, toprak kaymasından dolayı da çevre yollarında hasarlar oluştu.

Korku içinde evlerinden çıkan insanlar bir dakikadan fazla süren deprem sırasında ayakta durmakta zorlandıklarını söylediler. Lefkada Belediye başkan yardımcısı Theodoros Halikias okulların bugün kapalı kalacaklarını açıkladı.

Reuters'ın haberinde ilk ölçümde depremin büyüklüğü 6.7, derinliği 10 kilometre olarak duyurulmuştu. Yapılan ikinci ölçümde ise büyüklük 6.8, depremin merkezi ise yerin 5 kilometre altı olarak belirlendi.

ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi'nin internet sitesinde görülen son büyüklük ise 6.5.