Yunanistan'da bankalar 6 gün boyunca kapalı

Yunanistan'da bankalar 6 gün boyunca kapalı
Yunanistan'da bankalar 6 gün boyunca kapalı
Borç krizi konusunda Troyka ile anlaşamaya varamayan ve 5 Temmuz'da referanduma başvuracak Yunanistan'da, tüm bankalar bu tarihe kadar kapalı olacak.

RADİKAL - Yunanistan'da, sermaye aktarımına kontrol getirilmesi amacıyla bugünden itibaren 6 gün bankaların kapalı kalması kararlaştırıldı. Maliye Bakanı Yanis Varufakis başkanlığında toplanan Sistemik İstikrar Konseyi, bankacılık sistemindeki normalliğin bozulmaması için bugün ülkedeki tüm banka ve şubelerinin kapalı kalması, sermaye aktarımına kontrol getirilmesi konusunda tavsiye kararı aldı. ATM'lerden de yalnızca 50-60 euro çekilebilecek. 

Sputnik'te yer alan habere göre, hükümetin halk oylamasına gitme kararının açıklanmasıyla ATM'lere hücum eden vatandaşların bankaların kapalı olduğu cumartesi-pazar günü mevduat hesaplarından 1 milyar euro'nun üzerinde para çektiği belirtildi. Başbakan Alexis Tsipras, Avrupa Merkez Bankası'nın Yunan bankalarına yönelik acil likidite desteğini artırmaması ardından konuşmuş, mevduatların güvende olduğunu belirtmiş ve halka endişe etmeme çağrısı yapmıştı.

Yunanistan Maliye Bakanı: IMF ve AB'nin yeni tekliflerine açığız

OBAMA VE MERKEL YUNANİSTAN'I KONUŞTU

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, Almanya Şansölyesi Angela Merkel ile telefonda Yunanistan'daki mali krizi konuştu. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Obama, Yunanistan'da yaşanan gelişmelere ilişkin Merkel ile telefon görüşmesi yaptı. İki lider, Atina yönetiminin reformlarını ve Euro Bölgesi içindeki büyümeyi sürdürecek bir yola dönülmesi için her çarenin denenmesinin son derece önemli olduğunda mutabık kaldı.

Yunanistan'da yarın bankalar ve borsa açılmayacak

'HAYIRCI' YUNANLAR EURO YAKTI 

Diğer taraftan hükümetin, kreditörlerin nakit akışının sağlanması için öne sürdüğü koşulları halk oylamasına sunma kararının ardından başkent Atina'da, 'Referandumda hayır oyu kullanacağız' gösterisi düzenlendi.

Uğur Gürses yazdı. "Yavaşlatılmış tren kazasının son sahnesi"

Sosyal medya üzerinden Sintagma Meydanı'nda toplanan yüzlerce Yunan,  açtıkları pankartlarla 5 Temmuz'da yapılması kararlaştırılan referandumda 'hayır' oyu kullanacaklarını belirtti. Bazı eylemciler ise AB'nin uyguladığı ekonomi politikalarını protesto etmek için 5 euro yaktı.

Yunan solunun imtihanı: Hangi Avrupa?