Yunanistan'da Başbakan Tsipras yemin ederek göreve başladı

Yunanistan'da Başbakan Tsipras yemin ederek göreve başladı
Yunanistan'da Başbakan Tsipras yemin ederek göreve başladı
Yunanistan'da dün yapılan erken seçimlerde birinci gelen Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Çipras, yeniden başbakan oldu. SYRIZA, hükümet kurma konusunda ANEL ile anlaştı.

RADİKAL- Hükümeti kurma yetkisini almak üzere bugün Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'u ziyaret eden Tsipras, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) ile anlaşarak parlamentoda çoğunluğu sağladığını bildirmesi üzerine, Cumhurbaşkanı Pavlopulos'un huzurunda siyasi yemin ederek başbakanlık görevine başladı.

Tsipras, Yunan Kilisesi temsilcilerinden kimsenin katılmadığı törenin ardından yakın çalışma arkadaşlarından Nikos Pappas ve Olga Gerovasili ile birlikte devir teslim töreni için başbakanlık konutuna geçti.

Çipras'ın zafer konuşması: Bıraktığımız yerden devam ediyoruz

ANEL Genel Başkanı Panayiotis Kammenos, bugün Tsipras'ı ziyaretinin ardından yaptığı açıklamada, hükümeti kurma konusunda SYRIZA ile anlaştıklarını belirterek, Tsipras'ın akşama kadar başbakan olacağını açıklamıştı.

Bu arada, Başbakan Tsipras, koalisyon hükümetine destek vermesi için PASOK ve Potami partisiyle de görüştüğü bildirildi. Yunan medyasına yansıyan haberlerde, Tsipras'ın temaslarını tamamlamasının ardından çarşamba günü yeni kabineyi açıklayacağı belirtildi.

(AA)


  ETİKETLER:

  Bugün

  ,

  koalisyon

  ,

  siyasi

  ,

  syriza

  ,

  çarşamba