Yunanistan'da bir Türk gemisi alabora oldu

Yunanistan'da bir Türk gemisi alabora oldu
Yunanistan'da bir Türk gemisi alabora oldu
Yunanistan açıklarında 10 mürettebatlı bir Türk kargo gemisi alabora oldu. Olayda bir denizci ölürken 3'ü de kayboldu.

Hasan ERŞAN

Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetlerinin resmi internet sitesinde verilen bilgiye göre 10 mürettebatlı Türk kargo gemisi "Erol Şenkaya" , batı Yunan adalarından Zakintos’un açıklarında alabora oldu.

Yunan sahil güvenlik botu bir denizcinin cesedini gemi üzerinde bulurken olayın ardından 6 denizcinin kurtarıldığı halen 3 kişinin aranmasına devam edildiğini açıkladı. Gemideki tüm mürettebatın Türk olduğu belirtiliyor. Yetkiller alabora sırasında hava şartlarının iyi olduğunu, Kyllini’deki Peloponnese limanından yükleme yaptıktan sonra cumartesi günü kaybolduğunu, bugün ise Yunan Sahil Güvenliği’nce yarı batmış bir halde bulunduğunu kaydetti. Geminin Zakintos’tan Türkiye ’ye yolaldığı ve yüklü olduğu belirtildi. 3 kayıp denizcinin Yunanistan Deniz Kuvvetlerine ait 5 Yunan Sahil Güvenlik botu, Yunan Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçak, ve bir helikopter tarafından aranmaya devam edildiği belirtildi. 

ŞİRKET SAHİBİ: GEMİNİN YÜKÜ KAYMA YAPMIŞ 
Geminin sahiplerinden armatör Ersoy Şenkaya DHA olayla ilgili açıklama yaparak geminin aniden alabora olduğunu belirterek "Yükü almış yarım saat sonra birden alabora olmuş. 6 kişi gemiden o anda atlamış ve kendisini kurtarmış. Kaptanımız vefat etti, 3 gemicimizi arıyorlar. Adaya görevlilerimiz gitti. Ailelere bilgi aktarımı yapıyoruz. Çok üzgünüz. Arkadaşlarımız biranönce bulunsun istiyoruz.İçinde bulunan yükün kayması sonucu alabora olmuş gemi" dedi. 

Yunan Sahil Güvenlik Kuvvetleri’nin resmi internet sitesinde verilen bilgiye göre 10 mürettebatlı Türk kargo gemisi "Erol Şenkaya" , batı Yunan adalarından Zakintos’un açıklarında alabora oldu. Yunan sahil güvenlik botu bir denizcinin csedini gemi üzerinde bulurken olayın ardından 6 denizcinin kurtarıldığı halen 3 kişinin aranmasına devam edildiğini açıkladı. Gemideki tüm mürettebatın Türk olduğu öğrenildi.Yetkiller alabora sırasında hava şartlarının iyi olduğunu, Kyllini’deki Peloponnese limanından yükleme yaptıktan sonra cumartesi günü kaybolduğunu, bugün ise Yunan Sahil Güvenliği’nce yarı batmış bir halde bulunduğunu kaydetti.

Geminin Zakintos’tan Türkiye’ye yolaldığı ve yüklü olduğu belirtildi. 3 kayıp denizcinin Yunanistan Denizkuvvetlerine ait 5 Yunan Sahil Güvenlik botu, Yunan Hava Kuvvetleri’ne bağlı bir uçak, ve bir helikopter tarafından aranmaya devam edildiği belirtildi. Bu arada Yunanistan Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı helikopter de geminin batma anını fotoğrafladı. (DHA)