Yunanistan'da 'Führer' Meclis yolunda

Yunanistan'da 'Führer' Meclis yolunda
Yunanistan'da 'Führer' Meclis yolunda

Hrisi Avgi parlamentoya girerse 'Gamalı Haç' olan amblemi girişte dalgalanacak, milletvekili seçilecek üyeleri Nazi selamı verecek

Pazar günkü seçimlerde, Nazi eğilimli Hrisi Avgi partisinin yüzde 3 barajını geçerek meclise girmesi bekleniyor

Yunanistan'da yaşanan ağır ekonomik kriz aşırı sağ eğilimleri canlandırdı. Şiddete, başta Türk olmak üzere yabancı düşmanlığına dayalı faşist-ırkçı Hrisi Avgi (Altın Şafak) adlı parti , kamuoyu araştırmalarına göre erken genel seçimlerde yüzde 5-6 oranında oy alıp meclise girecek.

Hrisi Avgi parlamentoya girerse 'Gamalı Haç' olan amblemi girişte dalgalanacak, milletvekili seçilecek üyeleri Nazi selamı verecek. Hürriyet gazetesinden Yorgo Kırbaki'nin haberinde, bir dönem faaliyeti yasaklanan partinin, ekonomik krize tepki oylarının yanı sıra yabancı kaçak göçmenlere karşı öfke oylarını da toplayacağı kaydedildi.

İlkesi 'Yunanlar diğer ırklardan üstündür' olan ve yeni üyelere okumaları için Adolf Hitler’in 'Kavgam'ının verildiği partiyle ilgili siğer bilgiler şöyle:

Irkçı uygulamalarıyla ünlü . Meriç hududu boyunca mayınlar yerleştirilmesini isteyen parti üyeleri Atina’da yabancı göçmenlerin yaşadığı mahalleleri defalarca basarak, sopa ve zincirlerle 'mıntıka temizliği' yaptılar. Türkleri 'Moğol' ve 'Domuz' diye adlandıran 'Altın Şafak' üyeleri sol eğilimli anarşist gruplara meydan dayakları çektiler. Soyulmaktan korkan yaşlılara, bankadan emekli maaşlarını almaları için 'koruma' veriyorlar. Bu 'hizmet' için örgüte bir telefon yeterli.

Partinin 'Führer'i Nikos Mihaloliakos hakkında da haberde şu bilgiler yer aldı:

Ethnos gazetesine göre Atina’da çiftlere 2-3 saatliğine oda kiralayan ve randevuevi gibi çalışan 'New Dream' adlı bir otelin sahibi. Aynı zamanda Yunan İstihbarat Teşkilatı’nın eski bir üyesi.

Örgüt üyelerinin kayıtsız şartsız itaat ettikleri Mihaliolakos, muhaliflerini hastanelik edinceye kadar dövdürmekle ünlü. Eski yardımcısı Hristos Kusumvris, “Führer” aleyhinde konuşmasının bedelini hastanede 15 dikişle ödedi.

KAOS ÖNGÖRÜLÜYOR
Bu arada seçimlerde, 1974’ten beri ülkeyi yöneten merkez-sağcı Yeni Demokrasi ile sosyalist Pasok partilerinin tarihlerindeki en düşük oyu toplamaları, buna karşı 8-9 küçük partinin parlamentoya girmesi ihtimali yüksek. Bunun da ülkeye ekonomik kaosun yanı sıra siyasi kaos getirmesinden korkuluyor.(ntvmsnbc)