Yunanistan'da hayırcılar meydanı doldurdu

Yunanistan'da hayırcılar meydanı doldurdu
Yunanistan'da hayırcılar meydanı doldurdu
Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, pazar günü yapılacak referandum öncesi 'hayır' taraftarlarınca düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, "Hayır (OXI) tarih yazacak" dedi.

RADİKAL - Yunanistan'da pazar günü kreditörlerin mali destek karşılığında talep ettikleri kemer sıkma önerilerine ilişkin yapılacak referandum öncesi Başbakan Çipras, parlamentonun bulunduğu Sintagma Meydanı'nı dolduran 50 bin civarındaki insana seslendi.

Başbakanlık konutundan Sintagma Meydanı'na kadar olan yaklaşık bir kilometrelik yolu yürüyerek kat eden Çipras, "Pazar günü sadece Avrupa 'da mı kalacağımıza değil, Avrupa'da haysiyetle mi yaşayacağımıza ve Avrupa'da eşit mi olacağımıza karar vereceğiz" ifadelerini kullandı.


"Hiç kimse bu tutkuyu, umut için mücadeleyi, yarın için çabamızı reddedemez" diyen Çipras, "Bugün şantaj ve korkuyu aşmak için bayram yapıyor, şarkılar söylüyoruz" diye konuştu.

Çipras, şöyle konuştu: "Avrupa değerleri tahdit edilemez. Bugün bütün Avrupa'nın gözleri üzerinizde. Bugün bütün dünyanın gözleri Sintagma Meydanı'nda. Memorandumlar (kemer sıkma önlemleri) ile feragat etmiş olduğumuz demokrasiye bir fırsat veriyoruz. Yunan halkı ültimatomları iade etmeyi bildiğini gösterdi. Bu memleketin en parlak sayfaları, cesaret ve erdemdir. Pazar günü bir kez daha sizi ültimatomlara büyük ve gururlu bir 'hayır' (OXI) demeye, korkutanlara sırtınızı dönmeye davet ediyorum."

'EVET'CİLER: EURO'YU İSTİYORUZ


'Evet - (NAI)' taraftarlarınca düzenlenen mitingde ise Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis konuştu. Kaminis, "Çocuklarımız için başka bir gelecek istiyoruz. Avrupa'yı ve Euro'yu istiyoruz" dedi. 'Evet' taraftarlarının liderliğini yapan Atina Belediye Başkanı Yorgos Kaminis, ilk modern olimpiyat oyunlarının düzenlendiği eski Olimpiyat Stadyumu'nda toplanan binlerce insana seslendi. Kaminis, "Daha ne kadar Çipras'ın saplantılarını ödeyeceğiz? Sürdürülebilir bir çözüm acı ancak güvenli olacağını biliyoruz" şeklinde konuştu.

Kaminis, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Avrupa ve Euro çözümdür. Bunun için buradayız. Evet; güvenliktir, yıkım karşısında kendini korumasıdır. Bu akşam büyük bir 'evet' diyor, herkes için mücadele veriyoruz. Sintagma'da toplananlar için de... Bizi düşünmeye fırsat vermeden paketlenmiş bir referandumu oylamak için sürüyorlar" ifadelerini kullandı.


Artık hiç kimsenin Çipras'a inanmadığını iddia eden Atina Belediye Başkanı Kaminis, "Bize emekli aylıkları ve maaşlardan bahsediyorlar. Çok iyi biliyorlar ki gelecek ay kimseye ödeme yapamayacaklar. Çipras'ın artık Avrupa'da konuşabileceği kimse yok" değerlendirmesinde bulundu.

'Evet' yanlılarının düzenledikleri mitinge çok sayıda sanatçı, akademisyen ve tanınmış isim katıldı. Mitingde PASOK eski milletvekili ve halterde 3 olimpiyat şampiyonluğu bulunan Pirros Dimas da bir konuşma yaparak 'evet' taraftarlarına destek verdi. (CİHAN)