Yunanistan'da hükümeti kurma görevi Lafazanis'e

Yunanistan'da hükümeti kurma görevi Lafazanis'e
Yunanistan'da hükümeti kurma görevi Lafazanis'e
Yunanistan'da Tsipras'ın erken seçime gidileceğini duyurmasının ardından, Cumhurbaşkanı Pavlopolus, hükümeti kurma görevini SYRIZA'dan ayrılan Halk Birliği partisini kuran eski Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis'e verdi.

RADİKAL - Yunanistan’da, 25 Ocak seçimlerinde iktidara gelen Radikal Sol Koalisyon’dan (SYRIZA) ayrılarak “Halk Birliği” (LAE) partisini kuran eski Enerji Bakanı Panayotis Lafazanis, dün Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopolus tarafından hükümet çalışmaları için görevlendirildi.

Başbakan Alexis Tsipras’ın erken seçime gidilmesi için geçen hafta istifa etmesinin ardından Cumhurbaşkanı Pavlopulos, anamuhalefetteki Yeni Demokrasi Partisi’nin geçici lideri Evangelos Meimarakis’den sonra, üçüncü  parti konumunda LAE’nin lideri Lafazanis’e de hükümet kurma çalışmaları için görev verdi.

Yunanistan Başbakanı Çipras, Nazım Hikmet şiiriyle istifa etti

VARUFAKIS: TSIPRAS KREDİTÖRLERE TESLİM OLDU

Kreditörler ile 86 milyar euro’luk “3’üncü Kurtarma Anlaşması”nı imzaladığı için 28 milletvekili ile birlikte Tsipras’tan desteğini çeken ve Euro’dan çıkıp Drahmi’ye dönülmesini isteyen Lafazanis “Tsipras, imzaladığı anlaşmanın Yunan halkına faturasını gizlemek için hızlı seçim istiyor” dedi. Lafazanis’in de 3 günde görevi iade etmesinden sonra geçici seçim hükümeti kurularak 20 ya da 27 Eylül için erken genel seçim ilan edilmesi bekleniyor.

Yunanistan Cumhurbaşkanı yetkiyi ana muhalefete verdi

Öte yandan, eski Maliye Bakanı Yanis Varufakis de Tsipras’a ateş püskürdü. Vafurakis  “Tsipras bana değil Yunan halkına ihanet etti. Kreditörlere teslim oldu” dedi. (Hürriyet) 

'Mülteciler hoş gelsin, turistler s... gitsin'

Times: Suriyeli mülteci, Türkiye'den Yunan adalarına yüzerek geçti