Yunanistan'da ikinci genel grev

Yunanistan'da ikinci genel grev
Yunanistan'da ikinci genel grev
Gazetecilerin 24 saat greve gittiği ülkede, doktorlar, eczacılar, avukatlar ve mühendisler de protesto gösterileri düzenledi. Ülkede yarın kamu çalışanları ve işçiler greve gidecek

Yunanistan'da yeni kredi dilimi için AB Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF temsilcilerinden oluşan troyka heyeti ile hükümet arasında yeni tasarruf önlemleri paketi üzerinde henüz tam anlaşma sağlanamazken, gazeteciler yeni tasarruf önlemlerini protesto için 24 saatlik greve gitti.

Ülkedeki televizyonlarda haber akışı durdu, internet haber siteleri güncellemelerini durdurdu. Grev nedeniyle yarın gazeteler de basılmayacak.

Öte yandan reformlar kapsamında sigorta fonlarının tek bir çatı altında (EOPPY) birleşmesini istemeyen doktorlar, eczacılar, avukatlar ve mühendisler de protesto gösterileri düzenledi. Akademias caddesinde bir araya gelen gruplar, Sintagma Meydanı'ndaki Maliye Bakanlığı önünde protesto gösterisi düzenledi.

Doktorlar "Halk sağlığı bekçileri", avukatlar "Troyka Yunanistan'dan dışarı" pankartları açarken bakanlık önünde birleşen gruplar, "Hırsızlar dışarı", "Troyka Yunanistan'dan dışarı" şeklinde sloganlar attı. Grup temsilcileri bakanlığa girerek yetkilerle görüştü, bildirilerini iletti.

İKİNCİ GENEL GREV

Yarın Yunanistan'ın iki büyük çatı sendika kuruluşu Yunanistan Kamu Çalışanları Federasyonu ADEDY ile Yunanistan İşçi Sendikaları Konfederasyonu (GSEE) hükümetin ekonomi politikaları ve yeni tasarruf önlemlerine karşı 24 saatlik greve gidecek. Başbakan Samaras hükümeti döneminin ikinci genel grevi kapsamında sendika üyeleri Pedion tou Areos parkında toplanarak Sintagma Meydanı'na yürüyecek.

Ülkede liman çalışanları ve denizciler de grev yapacak, feribotlar limanlarda bağlı kalacak. Ana kara ile adalar arasındaki deniz trafiği duracak.

Başkent Atina'da hava trafik kontrolörleri de saat 10.00'dan itibaren 3 saatlik durdurma eylemi yaparak, greve destek verecek.

Mesleklerin liberalizasyonu reformu çerçevesinde kapalı mesleklerinin açılmasına karşı çıkan taksiciler de 08.00-17.00 arası 9 saatlik iş durdurma eylemi düzenleyecek.

Öte yandan henüz tasarruf önlemleri üzerinde tam bir anlaşma sağlanamazken hükümet ile troyka arasındaki müzakerelerde önemli gelişmeler kaydedildiği, iki tarafın da gelecek günlerde anlaşmaya varılmasına yönelik iyimserliklerini dile getirdiği belirtiliyor.

Yarın troyka heyetinin Atina'dan ayrılacağı bildirilirken, Maliye Bakanlığı'ndan bir yetkili görüşmelerin e-posta aracılığıyla devam edeceğini belirtti. (aa)