Yunanistan'da işten çıkarılacak memurlar sınavla belirlenecek

Yunanistan'da işten çıkarılacak memurlar sınavla belirlenecek
Yunanistan'da işten çıkarılacak memurlar sınavla belirlenecek
2015 yılı sonuna kadar kamu sektöründe 150 bin kişinin işten çıkarılacağı Yunanistan'da talihsiz memurlar özel bir sınavla belirlenecek.

ATİNA - Kamu Sektörü Yönetim Reformu Bakanı Dimitris Reppas, bir radyo istasyonuna yaptığı açıklamada, kamu çalışanlarının mayıs ayının ikinci yarısından itibaren değerlendirilmeye başlanacağını, değerlendirme çerçevesinde yaklaşık 80 soruluk çoktan seçmeli bir testin de uygulanacağını açıkladı.

Reppas bakanlığın, Fransız uzmanlar ve Avrupa Komisyonu Görev Gücü ile işbirliği halinde yaptığı değerlendirme için kriterler ve metotlar belirlediğini, bu metotlardan birinin de çalışanın pozisyonuna ve uzmanlık alanına göre oluşturulacak çoktan seçmeli test olduğunu kaydetti.

Değerlendirmenin akademik nitelik, deneyim ve çalışanın yetenekleriyle ilgili olduğunu belirten Reppas, yetenek testinin çalışanın değerlendirme notunun yaklaşık yüzde 20'sini oluşturacağını ifade etti.

AB ve IMF'nin Yunanistan kamu sektöründe işten çıkarmalara ilişkin talebine de değinen Reppas, 2015 sonuna kadar 150 bin kamu çalışanının işten çıkarılması hedefinin tutturulması için kamu sektöründeki işe alma ve çıkarmaları takip ettiklerini kaydetti.

Kamu hizmetlerinin yeniden yapılandırılması çerçevesinde işe almaların kısıtlanacağını, emekliye ayrılanlarla bazı kamu kurumlarının birleştirilmesi yoluyla da kamu çalışanlarının azaltılacağını dile getiren Reppas, bu yılın sonuna kadar yaklaşık 15 bin kamu çalışanının işten çıkarılmasının hedeflendiğini anımsattı.

Reppas, bunu adil ve rasyonel bir şekilde yapmak istediklerini ifade ederek, bu değerlendirme sürecini başlattıklarına dikkati çekti. (aa)