Yunanistan'da kritik oylama sürerken sokaklar karıştı

Yunanistan'da kritik oylama sürerken sokaklar karıştı
Yunanistan'da kritik oylama sürerken sokaklar karıştı
Yunanistan'da Brüksel zirvesinde çerçevesi çizilen 'kurtarma paketi' oylanırken Atina sokakları karıştı. Hükümetin kabul ettiği pakete karşı olanlar pankartlarıyla gösteri düzenledi. Polisin sert müdahalesinde onlarca kişi gözaltına alındı.

RADİKAL- Euro Bölgesi liderlerinin Yunan hükümetine "86 milyar avroluk üçüncü kurtarma paketi" karşılığında talep ettiği reform paketi ile ilgili kanun tasarısı Yunan parlamentosu'na geldi. Yunan hükümetinin, söz konusu paketi alabilmesi için, reform tasarılarını meclisten geçirmesi gerekiyor. Bu amaçla toplanan Yunan Meclisinde oylama devam ediyor. Parlamentoda geç saatlere kadar sürmesi beklenen görüşmelerin ardından tasarının gecenin ilerleyen saatlerinde oya sunulması bekleniyor. 

KEMEK SIKMA ÖNLEMLERİ AĞIRLAŞACAK

Kanun tasarısı kabul edilmesi halinde, Yunanistan'da kemer sıkma önlemleri daha da ağırlaştırılarak devam edecek. KDV artırımı dahil vergi oranları yeniden düzenlenecek, koşulları ve emeklilik gibi konularda kesintilere gidilecek ve köklü reformlar yapılacak. Yunanistan otomatik bütçe kesintilerini öngören mali kurala geçecek ve istatistik kurumunun bağımsızlığını güçlendirecek. Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) de aralarında bulunduğu Troyka ( Avrupa Birliği -Avrupa merkez bankası ve IMF) Yunanistan'ı yakından denetlemeye devam edecek. Troyka ülkede kalarak, Yunan kurumlarını reformların uygulanması konusunda yerinde denetleyecek, emeklilik yaşı en az 67 olacak ve ülkedeki kamu çalışanları azaltılacak.
     
Tasarıda ayrıca, kamunun en değerli aktiflerinin transfer edilmesiyle Atina'da 50 milyar avroluk bir özelleştirme fonu oluşturulması da öngörülüyor. 

SOKAKLAR KARIŞTI

Bu arada, Yunan hükümeti tarafından kabul edilen "kurtarma paketi"ne itiraz edenler, Atina sokaklarında protesto gösterileri düzenlemeye devam ediyor.

Tansiyonun bir hayli yükseldiği Atina'da göstericiler polise taş ve molotof kokteyl fırlatırken, polis de göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Bazı göstewricilerin gözaltına alındığı belirtildi.

Sintagma Meydanı'nda bugün yapılan gösterilere katılan bazı işçi sendikaları, eczacılar, kamu çalışanları ve belediye işçileri yeni kemer sıkma politikalarına karşı çıkıyor.
     
TSIPRAS: DESTEK ALAMAZSAM DEVAM EDEMEM
     
Yunanistan Başbakanı Alekxis Tsipras, bugün parlamentoda yapılması beklenen kritik oylama öncesinde SYRIZA milletvekillerine birlik çağrısında bulundu. SYRIZA meclis grubu toplantısında milletvekillerine hitap eden Tsipras, meclis grubunun desteği olmadan başbakanlık görevine devam edemeyeceğini söyledi.

MOLOTOF KOKTEYLİ VE TAŞLI SALDIRI

Yunan hükümetinin Avro Bölgesi liderleriyle yeni bir kurtarma paketi konusunda anlaşmasını protesto eden Antikapitalist Cephe üyeleri, Klafthmonos Meydanı'nda toplanarak parlamento binasının bulunduğu Sintagma Meydanı'na doğru yürüdü.

Yaklaşık 500 gösterici, "Halkın daha çok fakirleştirilmesine hayır", "Tsipras her şeyi mahvetti" ve "Yeni kemer sıkma politikalarına hayır" ifadelerinin yer aldığı pankartlar taşıyarak, Sintagma Meydanı'nda hükümet karşıtı sloganlar attı.

Paketin onaylanmasına karşı çıkan kalabalık bir grup parlamento binasının da olduğu Sintagma meydanında toplandı. Bu gruptan polise molotof kokteyli ve taş fırlatanlar oldu. Polis de göstericilere biber gazı sıkarak karşılık verdi.

Polisin bazı göstericileri gözaltına aldığı belirtildi.