Yunanistan'da seçimlerin galibi Tsipras liderliğindeki Syriza

Yunanistan'da seçimlerin galibi Tsipras liderliğindeki Syriza
Yunanistan'da seçimlerin galibi Tsipras liderliğindeki Syriza
Yunanistan'da 9.8 milyon kişi erken seçim için sandık başına gitti. Alexis Tsipras liderliğindeki SYRİZA yarışı önde götürüyor. İçişleri Bakanlığı'nın açıklamasına göre Syriza yüzde 35.56, Meimarakis liderliğindeki muhafazakar Yeni Demokrasi Partisi ise yüzde 28.05 oy oranına sahip. İlk resmi sonuçların açıklanmasının ardından Meymarakis rakibi Tsipras'ı tebrik etti.

RADİKAL- Yunanistan'da yapılan erken genel seçimler için oy verme işlemi tamamlandı. Yaklaşık 9.8 milyon seçmen, parlamentodaki 300 sandalyenin sahibini belirlemek üzere okullarda kurulan sandıklara gitti. 

Yunanistan'da 300 milletvekilini belirlemek için yapılan erken genel seçimlerde, ilk resmi sonuçlara göre Alexis Tsipras liderliğindeki Radikal Sol İttifak (SYRIZA) Partisi yüzde 35.56 ile birinci sırada.OYLARIN YÜZDE 46'SI SAYILDI

İçişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre, ülke genelinde oyların yüzde 46'sı sayıldı. Evangelos Meymarakis'in lideri olduğu muhafazakar Yeni Demokrasi (ND) Partisi 28.05 ile ikinci sırada yer alırken, Altın Şafak Partisi ise yüzde 7.12 ile üçüncü parti konumunda.

Resmi olmayan sonuçlara göre, Panhelenik Sosyalist Hareketi'nin (PASOK) yüzde 6,41, Yunanistan Komünist Partisi'nin (KKE) yüzde 5,49, AB yanlısı merkez sol To Potami'nin yüzde 3,91, Bağımsız Yunanlılar Partisi'nin (ANEL) yüzde 3,71, Merkez Birliği'nin yüzde 3,47, Laiki Enotita'nın ise yüzde 2,83 civarında oyu bulunuyor.

Ülkedeki yüzde 3'lük seçim barajını geçen partilerin meclisteki koltuk dağılımını ise resmi olmayan sonuçlar şu şekilde yansıtıyor:

SYRIZA (145), Yeni Demokrasi (75), Altın Şafak (19), PASOK (17), Yunanistan Komünist Partisi (15), To Potami (10) Bağımsız Yunanlılar Partisi (10), Merkez Birliği (10).TSIPRAS PARTİ MERKEZİNE GİTTİ

SYRIZA Partisi lideri Aleksis Çipras'ın partisinin merkez bürosuna gittiği öğrenildi.

Partisinin merkez bürosuna giden Yeni Demokrasi lideri Meymarakis ise basına yaptığı açıklamada partisinin "onurlu" ve "uygar" bir mücadele verdiğini ifade etti.

Meymerakis,"İlk sonuçlara göre SYRIZA önde gidiyor ve kendilerini tebrik ediyorum" dedi.

Yunanistan resmi haber ajansı ANA-MPA ise Çipras'ın ANEL lideri Panos Kammenos ile telefonda görüştüğünü bildirdi.

SYRIZA'nın ANEL ile koalisyon hükümeti kurması ihtimaller arasında yer alıyor.
SYRIZA TAHMİNLERİ AŞARAK BİRİNCİ PARTİ OLDU

Yunanistan erken genel seçimlerinde ipi, radikal grubun ayrılmasına karşın, yine Alexis Tsipras liderliğindeki Syriza Partisi göğüsledi. Syriza'nın en yakın rakibi Yeni Demokrasi 7.5 puan geride kaldı. Geçici sonuçlara göre, partilerin oy dağılımı ve aldıkları milletvekili sayısı şöyle: 

Oy oranı (%) / Milletvekili

Syriza 35.5 145
Yeni Demokrasi 28.0 75
Altın Şafak 7.1 19
Pasok-Dimar 6.4 17
Komünist Partisi 5.5 15
Potami 4.0 10
ANEL 3.7 10
Enosi Kentroon 3.4 9

EŞEKLİ PROTESTO

Yunanistan'daki seçimler ilginç protestolara da sahne oldu. Aristidis Tsirikos adlı çitfçi kemer sıkma politikalarını eleştirmek için oy kullanmaya eşeğiyle birlikte geldi. 

SEÇMENLER: UMARIZ BİR DAHA SANDIK BAŞINA GİTMEYİZ

Yunanistan'da genel seçim için oy verme işlemi sürerken seçmenler, hükümetin bir an önce kurulmasını ve tekrar sandık başına gitmemeyi umut ettiklerini söyledi. Başkent Atina'da Akropolis eteklerindeki ünlü Plaka semtinde Piramatiko Okulu'nda oy kullananlar, seçim sonucuyla ilgili beklentilerini anlattı. Özel sektörde çalışan 35 yaşındaki Hristos isimli seçmen, "Umarım bir daha sandık başına gitmeyiz. Liderler artık işbirliği yapsın ve bir hükümet kurulsun" dedi.

Kostas isimli 73 yaşındaki emekli seçmen de "Daha iyi bir yarın ve daha iyi bir Yunanistan için oy kullandım" diye konuştu. Ekonominin dibe vurduğundan şikayet eden 43 yaşındaki Haris adındaki esnaf da seçim sonrası bir an önce hükümet kurulmasını umut ettiğini söyledi. "Kim iyiyse o kazansın" diyen 80 yaşındaki Sophia isimli emekli seçmen, "Yaşıma rağmen iyimserim" dedi. 

Seçimden fazla beklentisinin olmadığı ifade eden Nikos adındaki devlet memuru ise "Tek bir partinin iktidara gelmesi mümkün değil. Ben sadece kurtarma paketinin sancısız uygulanmasını umut ediyorum" diye konuştu.

'BENCE HİÇBİR ŞEY DEĞİŞMEYECEK'

İsmini vermek istemeyen devlet memuru başka bir seçmen ise kemer sıkma önlemlerine ve Avrupa Birliği'ne karşı çıkan bir partiye oy verdiğini belirtti. Yutina adında 33 yaşındaki grafik tasarımcısı, "Hiçbir şeyin değişeceğine inanmıyorum ve beklentim de yok" dedi.

(AA)