Yunanistan'da SYRIZA hükümeti güvenoyu aldı

Yunanistan'da SYRIZA hükümeti güvenoyu aldı
Yunanistan'da SYRIZA hükümeti güvenoyu aldı
Yunanistan'da, 20 Eylül'de yapılan genel seçimlerin ardından Radikal Sol İttifak (SYRIZA) lideri Aleksis Tsipras başkanlığında, Bağımsız Yunanlılar (ANEL) partisinin desteğiyle kurulan koalisyon hükümeti güvenoyu aldı.

RADİKAL - Yunanistan'ın 300 sandalyeli parlamentosunun oylamaya katılan 299 üyesinden 155'i yeni hükümete 'evet' derken, 144 milletvekili 'hayır' oyu kullandı.

Başbakan Tsipras, oylama öncesi yaptığı konuşmada, Yunanistan'ın krizden ve denetim sürecinden çıkması için hükümetin güçlü bir programı bulunduğunu belirterek, "Bu meclis, ülkeyi krizden çıkaracak tarihi meclis olacak" dedi. 

Hükümetin öncelikli hedefinin ekonomik kalkınmanın sağlanması ve borcun yeniden yapılandırılması olduğunu vurgulayan Tsipras, "Politikamız krizden ve denetim sürecinden bir an önce çıkmak. Kasıma kadar ilk değerlendirmenin tamamlanmasını amaçlıyoruz. Hedefimiz, bunun sonunda borcun azalmasıyla ilgili müzakerelerin başlatılması ve 2017'inin başında uluslararası para piyasalarına açılmak" diye konuştu.

'RUSYA İLE İLİŞKİLER CANLANDIRILDI'

Dış politika konusuna da değinen Tsipras, önceki SYRIZA hükümetinin Rusya, Çin, Mısır ve Kıbrıs ile ilişkileri canlandırdığını ve ABD ile olan işbirliğini iyi bir düzeyde tuttuğunu belirtti. 

Tsipras, hükümetin Kıbrıs sorununun çözümü için BM düzeyinde çalışmalarını sürdürdüğünü anlatarak, Rum lider Nikos Anastasiadis'in bu konudaki çabalarını desteklediğini ifade etti.

MUHALEFETTEN TSİPRAS'A SUÇLAMA 

Anamuhalefet Yeni Demokrasi Partisi (ND) lideri Evangelos Meymarakis ise hükümet programında açıklananların 2016 bütçesine aykırı olduğunu savunarak, Tsipras'ı ' siyasi sahtekarlık' yapmakla suçladı. 

SYRIZA hükümetinin kreditörlerle imzaladığı borçla ilgili anlaşmanın önceki anlaşmalardan daha kötü koşullar içerdiğini ve Yunanistan'ın borcunu artırdığını öne süren Meymarakis, Tsipras'ın, SYRIZA içerisindeki iç sorunları çözmek için ülkeyi erken seçime sürüklediğini kaydetti.