Yunanistan'da SYRIZA'dan büyük zafer

Yunanistan'da SYRIZA'dan büyük zafer
Yunanistan'da SYRIZA'dan büyük zafer
Yunanistan'da halk erken genel seçimler için sandık başına gitti. Sandıkların yüzde 25'inin sonuçlarına göre SYRIZA yüzde 35,5, Yeni Demokrasi yüzde 29 oy alırken, SYRIZA'nın meclis çoğunluğunu 1 veya 2 milletvekili ile kaçırabileceği belirtiliyor.

RADİKAL - Yunanistan’da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük zafer kazandı.

Sandıkların yüzde 25'inin sonuçlarına göre; Aleaksis Tsipras’ın lideri olduğu  SYRIZA, yüzde 35,5, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 29 oy aldı. SYRIZA'nın 300 üyeli Yunan Parlamentosu’nda tek başına iktidara gelmesi için en az 151 milletvekili kazanması gerekiyor. Ancak açılan sandıklara bakıldığında SYRIZA'nın meclis çoğunluğunu 1 veya 2 milletvekili ile kaçırabileceği belirtiliyor.

Yunanistan'da yeni dönem! Syriza kimdir?


SYRIZA'nın resmi Twitter hesabından "umut kazandı" tweeti atıldı.


Seçimlere katılan 8 partinin yüzde 3'lük ülke barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazandığı anket sonuçlarına göre, SYRIZA oyların yüzde 35,5 ila 39,5'ini, ND yüzde 23 ila 27'sini, POTAMİ yüzde 6,4 ila 8'ini, Altın Şafak yüzde 6 ila 8'ini, PASOK yüzde 4,8 ila 5,7'sini, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 4,7 ila 5,7'sini, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) 3,5 ila 4,5'ini ve Demokratik Sosyalist Hareket'in de (KIDISO) yüzde 2,2 ila 3,2'sini alacağı tahmin ediliyor.

SAMARAS: HALKIN KARARINA SAYGILIYIZ

Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras, bugün yapılan seçimlerde Yunan halkının kararına saygı gösterdiğini söyledi.

Samaras, başkent Atina'da Zapyon Sarayı'ndaki basın merkezinde yaptığı konuşmada, "Yunan halkı sözünü söyledi ve hepimiz bu karara saygı gösteriyoruz. Vicdanım rahat, ülkeyi felaket eşiğinde aldım ve dayandık .Ülkenin güvenilirliğini sağladık ve kalkınmanın geri dönmesi için temelleri attık" dedi.

TSİPRAS'TAN ZAFER KONUŞMASI

Yunanistan'da erken genel seçimlerin galibi resmi olmayan sonuçlara göre SYRIZA. Parti liderleri seçim sonuçlarına dair değerlendirmelerini yaparken gecenin yıldızı SYRIZA Lideri Aleksis Tsipras Propilya Meydanı'nda konuştu. Tsipras, "AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz" dedi.

Tsipras'ınsözleri şöyle:

"Yunan halkı tarih yazdı, umutlar tarih yazdı. Yunan halkı sayfayı çevirdi. Yunan halkı bize kuşkuya hiç yer bırakmayan bir zafer bağışladı. Halkımız değişen Avrupa için örnek oldu. Yarından işe başlıyoruz. 5 yıl süren baskı sürecinin sonuna geldiğimizi ilan ediyoruz. Memorandum bugünden itibaren tarih oluyor. Yunan halkı bize açık çek vermedi ama Hükümet olmamızı ve süreci başlatmamızı söyledi. Bugün yenen ve yenilen yok. Bugün kazanan varsa o da Yunanistan emek hareketidir. Tüm Avrupa halklarına dayanışma çabalarından dolayı teşekkür ederiz. Yeni Yunan halkı AB içinde yaşanılır ve kabul edilir bir program için pazarlığa hazırdır. Bütünlüklü ve ulusal planlarımızla pazarlık masasına oturacağız. Ülkenin yeniden yapılandırılması çabamız başlayacak ve tahakküm politikalarını kabul etmeyeceğiz. Önceliğimiz kriz dolayısıyla kaybedilen ulusal bağımsızlığımızı, kaybedilen onuru kazanmaktır. AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz. "