Yunanistan'da SYRIZA'dan büyük zafer

Yunanistan'da SYRIZA'dan büyük zafer
Yunanistan'da SYRIZA'dan büyük zafer
Yunanistan'da halk erken genel seçimler için sandık başına gitti. Sandıkların yüzde 25'inin sonuçlarına göre SYRIZA yüzde 35,5, Yeni Demokrasi yüzde 29 oy alırken, SYRIZA'nın meclis çoğunluğunu 1 veya 2 milletvekili ile kaçırabileceği belirtiliyor.

RADİKAL - Yunanistan’da yapılan erken genel seçimlerde Radikal Sol Koalisyon (SYRİZA) büyük zafer kazandı.

Sandıkların yüzde 25'inin sonuçlarına göre; Aleaksis Tsipras’ın lideri olduğu  SYRIZA, yüzde 35,5, Yeni Demokrasi Partisi (ND) yüzde 29 oy aldı. SYRIZA'nın 300 üyeli Yunan Parlamentosu’nda tek başına iktidara gelmesi için en az 151 milletvekili kazanması gerekiyor. Ancak açılan sandıklara bakıldığında SYRIZA'nın meclis çoğunluğunu 1 veya 2 milletvekili ile kaçırabileceği belirtiliyor.

Yunanistan'da yeni dönem! Syriza kimdir?


SYRIZA'nın resmi Twitter hesabından "umut kazandı" tweeti atıldı.


Seçimlere katılan 8 partinin yüzde 3'lük ülke barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazandığı anket sonuçlarına göre, SYRIZA oyların yüzde 35,5 ila 39,5'ini, ND yüzde 23 ila 27'sini, POTAMİ yüzde 6,4 ila 8'ini, Altın Şafak yüzde 6 ila 8'ini, PASOK yüzde 4,8 ila 5,7'sini, Yunanistan Komünist Partisi (KKE) yüzde 4,7 ila 5,7'sini, Bağımsız Yunanlılar Partisi (ANEL) 3,5 ila 4,5'ini ve Demokratik Sosyalist Hareket'in de (KIDISO) yüzde 2,2 ila 3,2'sini alacağı tahmin ediliyor.

SAMARAS: HALKIN KARARINA SAYGILIYIZ

Yeni Demokrasi Partisi lideri Antonis Samaras, bugün yapılan seçimlerde Yunan halkının kararına saygı gösterdiğini söyledi.

Samaras, başkent Atina'da Zapyon Sarayı'ndaki basın merkezinde yaptığı konuşmada, "Yunan halkı sözünü söyledi ve hepimiz bu karara saygı gösteriyoruz. Vicdanım rahat, ülkeyi felaket eşiğinde aldım ve dayandık .Ülkenin güvenilirliğini sağladık ve kalkınmanın geri dönmesi için temelleri attık" dedi.

TSİPRAS'TAN ZAFER KONUŞMASI

Yunanistan'da erken genel seçimlerin galibi resmi olmayan sonuçlara göre SYRIZA. Parti liderleri seçim sonuçlarına dair değerlendirmelerini yaparken gecenin yıldızı SYRIZA Lideri Aleksis Tsipras Propilya Meydanı'nda konuştu. Tsipras, "AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz" dedi.

Tsipras'ınsözleri şöyle:

"Yunan halkı tarih yazdı, umutlar tarih yazdı. Yunan halkı sayfayı çevirdi. Yunan halkı bize kuşkuya hiç yer bırakmayan bir zafer bağışladı. Halkımız değişen Avrupa için örnek oldu. Yarından işe başlıyoruz. 5 yıl süren baskı sürecinin sonuna geldiğimizi ilan ediyoruz. Memorandum bugünden itibaren tarih oluyor. Yunan halkı bize açık çek vermedi ama Hükümet olmamızı ve süreci başlatmamızı söyledi. Bugün yenen ve yenilen yok. Bugün kazanan varsa o da Yunanistan emek hareketidir. Tüm Avrupa halklarına dayanışma çabalarından dolayı teşekkür ederiz. Yeni Yunan halkı AB içinde yaşanılır ve kabul edilir bir program için pazarlığa hazırdır. Bütünlüklü ve ulusal planlarımızla pazarlık masasına oturacağız. Ülkenin yeniden yapılandırılması çabamız başlayacak ve tahakküm politikalarını kabul etmeyeceğiz. Önceliğimiz kriz dolayısıyla kaybedilen ulusal bağımsızlığımızı, kaybedilen onuru kazanmaktır. AB ile ne çatışmaya gireceğiz ne de boyun eğeceğiz. "

 


  http://www.radikal.com.tr/127995712799576

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çöküşün Başlangıcı. - Jön Türk

  Yunanistanın Cem Uzanı ülkeyi tamamen batıracak.

  Darısı başımıza. - anarshit

  Fakat başta hükümet ve ana muhalefet insanlarımızın bu moda girmesini istemiyor. Herkes kendine göre faşizan bir yaklaşım içinde. AKP insanların dini duygularını pompalayıp onları uyuşmuş bir halde her türlü yolsuzluğu algılayamayacağı duruma sokmaya çalışıyor. Öte yandan da inanmamakla beraber Kürt sorununun çözümü için demokratça bir yaklaşım adına hiç değilse dillendiriyor. Diğer yandan ise CHP ve Kemalistler çağdaş ve demokratik bir yaklaşım sergilerken Kürt sorunu konusunda bir anda ırkçı kesiliyor. Ve bu durumu anlamak mümkün değil. Sap ile saman çok karışık bu diyarlarda.

  Gandhi Kemal abiye duyurulur! - guru

  Demirtaş'ın oyunu %10'lara yaklaştırması ilk sinyaldi. TSIPRAS'ın zaferi de ikinci sinyal olmalı. Bu işin parti programını bile özümseyip hayata geçiremeyen sığ şovmenler, kifayetsiz idareciler, iki kelam edemeyen belagatsizler ve de zamanı kavrayamayan ahmaklarla yürüyemeyeceği görülmelidir.

  artık avrupa ve asya da umut sol da.. - dersimera

  syrıza nın hdp ile benzer yönleri var.hdp de büyük engellere eleştirilere rağmen birçok sosyalist parti ve platform ile ortaklaşmayı başardı.devamı da gelecektir elbet.syrıza lideri ile demirtaş ta siyasi olarak ideolojik olarak benzerlik gösteriyorlar.syrıza neden yunanistan da umut oldu ve neden avrupa bu nüfus ve coğrafi açıdan küçük ülkeye gözünü dikti.yunanistan solun güçlü olduğu bir ülke.yunanistandaki krizden devrimci ve anti kapitalist bir dönüşüm ortaya çıkarsa bu ab nin ülkelerindeki dengeyi de kapitalist sermayenin gelecekteki çarkını da bozmaya başlayacak demektir.yunanistanın başaramaması ab birleşiminin artık umut olmaktan çıkacağı anlamına gelcektir.avrupada yükselen sağ faşist oluşuma ve ortadoğuda büyüyen islami gerici yükselişe karşın atina dan yükselen bir radikal sol dalga avrupaya yayılırsa bu asyadaki bir çok çöküş ve karmaşayla yüzyüze olan ülkeyide saracak ve kapitalizmin üçüncü dünya sömürgelerine de ilerleyecektir.avrupadaki sağ ile ortadoğudaki afrikadaki selefi anlayışlarla da çakışma süreci başlayacaktır.sol un hem ab sağına hem de islamcı gerici radikalizme en keskin panzehir olduğnu da unutmamak gerekir.syrıza yeni dönemi başlatacak...

  cehalet diz boyu. - merenguer

  syriza nın ekonomik kriz için sunduğu farklı birşey yok. yeni demokrasi partisinden söylemsel bazda da farklı değiller. ama beyni kuzey kutbundan bile verimsiz bereketsiz olan türkiye solcusu şimdiden hayalet masallarına başladı. siz kendiniz hayaletsiniz haberiniz yok. syriza diyor ki borcu ödemeyeceklermiş. yahu avrupa birliği senin mahalle bakkalın mı. uluslarasası siyaset banane ya ödemiyorum diye mi yapılır. birşey olacağı yok. yunan emekçisi alman emekçisinin kanını emdiğin yeter.

  tebrikler - meakdağ

  sevinçten ağladım, bu bizim de hakkımız darısı Türkiyenin ve HDP'nin başına...