Yunanistan'da yeni hükümetin ilk kararları açıklandı

Yunanistan'da yeni hükümetin ilk kararları açıklandı
Yunanistan'da yeni hükümetin ilk kararları açıklandı
Yunanistan'da Pazar günü yapılan erken seçimlerden zaferle çıkan Radikal Sol İttifak (Syriza) hükümetinin kararları çerçevesinde, eğitim müfredatını değiştirildi, üniversiteye giriş tek sınava indirildi, tüm rektörler görevden alındı ve Yunan Parlamentosu önündeki demir parmaklıklar kaldırıldı.

RADİKAL - Yunanistan’da, Başbakan Alexis Tsipras liderliğinde göreve başlayan Radikal Sol İttifak (Syriza) hükümeti yeni kararlar almaya başladı. Dün büyük bir özelleştirme planını iptal eden hükümet aynı zamanda sembolik olarak önem taşıyan bir yeniliğe de imza attı. Başkent Atina’da bulunan Yunan Parlamentosu’nun önündeki demir parmaklıklar kaldırıldı.

Parlamento önünde bulunan Meçhul Asker anıtı yanındaki demir parmaklıklar Vatandaşı Koruma ve Kamu Düzeni Bakan Yardımcısı Yannis Panusis’in önerisi sonrası kaldırıldı. Hükümet cephesinde konuyla ilgili yapılan yorumlarda “Demir parmaklıklar memorandum hükümetlerinin otoriter rejimini sembolize ediyordu ve hükümeti halktan ayırıyordu” ifadelerine yer verilirken “Memorandumlarla birlikte Yunanlıları bugüne kadar ayıran ne varsa gidiyor” yorumları yapıldı.

ÖNCELİKLERİ AÇIKLADI

Alexis Tsipras, ilk Bakanlar Kurulu toplantısında "Bize verilen güç bize değil halka ait. Diyalog ve konsensus ile çalışacağız. Kimseyi hayal kırıklığına uğratamayız" ifadelerini kullandı. Tsipras, "Kibire karşı sıfır tolerans göstereceklerini" belirterek hükümetin 4 önceliği olacağını ilan etti:

1) Yunanistan’a itibarını geri kazandırmak

2) Ekonomiye tam destek

3) Borçların yeniden müzakeresi

4) Yolsuzlukla mücadele

Yeni kurulan kabinenin "Ulusal kurtuluş hükümeti" olduğunu ilan eden Alexis Tsipras, "Yunan halkının umutlarını kırma hakkımız yok" diyerek bakanlardan çok çalışmalarını istedi. Genç başbakan bakanlıklara da kendi alanlarında görülmemiş bir serbesti sundu. Tsipras, Syriza parti programına sadık kalmak şartıyla bakan olarak atanan kişilerin kendi görev alanlarında kararlar almak konusunda serbest olduğunu ilan etti.

Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras yemin etti


EĞİTİM REFORMU

Eğitim Bakanlığı, bu alanda ilk uygulamayı yapan bakanlık oldu. Yeni Eğitim Bakanı, bir dizi kararla ülkedeki eğitim sistemini baştan sona değiştirdi. Buna göre,

- Lise 1 ve 2’nci sınıflarda yapılan toplu sınavlar iptal edildi.

- Üniversite affı geldi. Ne gerekçeyle olursa olsun okulla ilişiği kesilenler geri dönebilecek. Süre kısıtlaması olmaksızın eğitimlerini sürdürecekler.

- Eğitim müfredatı ve kitaplar tamamen yeniden yazılacak. Kitaplar yetişmezse elektronik ortamdan öğrencilere sunulacak.

- Tüm üniversitelerin rektörleri görevden alındı. Hepsi için değerlendirme yapılacak.

TEMİZLİK İŞÇİLERİ GÖREVLERİNE İADE EDİLDİ

Eski Başbakan Antonis Samaras’ın bakanlıklardaki 595 temizlik işçisinin görevine "tasarruf" için son vermesi infiale sebep olmuş, bu kadınların Atina’da ellerinde eldiven ve süpürgelerle yaptığı eylemler sembol haline gelmişti. Syriza’nın ilk icraatlarından biri de kadın işçileri görevlerine iade etmek oldu.

Syriza sözcüsü: Borçları geri ödeyebilmemiz gerçekçi değil


KARAMANLIS'E TEKLİF GÖTÜRECEK

Sağ seçmenin de gönlünü kazanmak isteyen Tsipras, Cumhurbaşkanlığı için eski Başbakan Kostas Karamanlis’e teklif götürecek. Yeni meclisin ilk işi Papulyas’tan sonraki cumhurbaşkanını seçmek olacak. Erdoğan’ın kızına nikah şahitliği de yapan Karamanlis’in döneminde Türkiye ile Yunanistan arasında sıcak ilişkiler yaşanmıştı. Ancak yakın çevresi, Karamanlis’in görevi kabul etmeyeceğini düşünüyor.

Yunanistan'da Başbakan Tsipras kabinesini kurdu


LİMAN ÖZELLEŞTİRMESİ DURDURULDU

Hükümetin ilk icraatlarından biri, ülkenin en büyük limanı olan Pire Limanı’nın özelleştirmesini durdurmak oldu. Türkiye’den Limak Holding’in talip olduğu, Doğuş Grubu’nun da ilgilendiğinin belirtildiği limanın yüzde 67 hissesi için açılan ihalede, Çinli COSCO Grubu’nun başı çektiği 5 firmadan teklif geldiği söyleniyordu. Yeni hükümet, özelleştirme anlaşmalarını da tekrar masaya yatıracak.

KADIN MECLİS BAŞKANI

Syriza Meclis Bakanlığı’na bir kadın getiriyor. 1976 doğumlu hukukçu milletvekili Zoe Konstantopoulou, Syriza’nın meclis başkanı adayı olacak. Ulusal, Avrupa ve Uluslararası ceza hukuku konusunda uzman olan Konstantopoulou aynı zamanda insan hakları konusunda da uzmanlığı ile biliniyor.

Hamas, Syriza lideri Alexis Tsipras'ı tebrik etti


  http://www.radikal.com.tr/128233112823319

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  SINAVLARI KALDIRMAK REFORM MU? - Sebodil

  Öğretimde reform sınavları kaldırmakla gerçekleşemez.Komşuyu bu duruma getiren koşullar öğretim sisteminin yanlışlığından,yetersizliğinden ve yanlışlığından kaynaklanıyordur.BU doğru bir tesbit olabilir.Ancak sınavları kaldırmak reformun ilk adımı olamaz.Zihinsel becerileri (zekanın tüm bileşenlerini) yeterli düzeyde işlerliğe kavuşturamayan öğretim sistemi, yaratıcı ve üretken düşünmeyi engeller, günü yaşamayı,çalışmadan yaşamayı alışkanlık haline getirir.Komşuda yaşanan budur. Reform diye adlandırılan ilk adım bu durumu çok net gösteriyor.Yunan halkına Allah yardım etsin.Selam,sevgi ve saygılar.

  erken - keremaras

  Syriza hakkında sağlıklı yorum yapmak için çok erken. 6 aylık performanslarının yol gösterici olacağına inanıyorum. Gerçekten reformcu mu olacak yoksa populist reformlarla kısa dönemli bir coşku mu yaratacak göreceğiz. Şu var ki, Yunanistanın içinde bulunduğu mevcut ekonomik çıkmaz yeni hükümete çok da manevra alanı tanımıyor. Negatif kutup altın şafağı tetikleme riski mevcut, katılıyorum. Umarım halkın açtığı krediyi iyi kullanırlar ve başka coğrafyalara ilham kaynağı olabilirler. Özellikle ülkemizdeki sol partilere... Siyasette alternatiflerden yoksun olmak büyük kayıp...

  ACELE YAZIYA SEYTAN KARISIR - Equalizer001

  RADIKAL: ?Tspiras yumrugunu vurdu,üniversiteye giriş tek sınava indirildi, tüm rektörler görevden alındı ve Yunan Parlamentosu önündeki demir parmaklıklar kaldırıldı.?Alexis Tsipras hukumetinin aldigi bu kararlar Internasyonel Faiz Lobisine zarar vermiyecegi icin buna sesini cikarmaz. Faiz Lobisi, hukumetin ozellestirilmelerin durdurulmasini ve IMF olan borclarinin ertelenmesini istediginde sesini yukselterek esas Patronun kim oldugunu haykiracaktir. O? gun geldiginde, gazetelerde Tsiprasin yumruk vurdugu kolunu alciya ve askiya alinmis karikaturunu gorurseniz sasmayin. Zira, 2,500 Yillik Antik Yunan doneminden bu gune, fakir fukara halk zenginlere ve faizcilere karsi zafer kzanamamislar, kazanmislarsa da omurleri pek kisa olmustur. Bu konuda ABD, AB ve IMF?in olanlara seslerini cikarmamamlarinin sebebi Syriza hukumetine karsi kurulacak tuzagin nasil bir tuzak olmasi uzerinde henuz anlasmadiklarindandir. Bu baglamda; Radikal Gazatesinin Syriza lideri Tsipras?i goklere cikarmaktan vazgecip sonradan pisman olacagi yazilari yazmamasi; ikinci bir Hurriyet gazetesi olmamasini garanti altina alacaktir. ?Sosyalist Politika para yerine insanların ortaya sürüldüğü bir oyundur. __ NAPOLEON BONAPARTE

  İŞTE BU - m.rozbilen

  Barikatlar halka karşı yapılan en büyük saygısızlık. Kimi kimden koruyorlar? Elitleri halktan. Halk kim? Uzaydan gele yabaniler mi? Tez elden bize de bir ALEXIS lazım. Umarım başarırız. Saltanatlara son . Bir ALEXIS bize de gelir diye ödü kopan mağrurur ve kibir sahibi soyguncular var.

  belki de - aysberg

  Sosyalistlerin, ezilenlerin umudu Syriza'nın harekete geçiyor olması umut verici. İstikrarlı politikalarla IMF, ABD ve AB'ye rağmen başarılı operasyonlar yapmasını umuyoruz. Kim bilir belki de o demokrasi bir gün bize de uğrar.

  Komşu :) - uzykzy

  Komşuda pişse bize de düşse...

  Dikkatimi Çeken İki Madde. - Clear

  1)Borçların yeniden müzakeresi. Hani borçlar ödenmeyecekti, çöpe atılmıştı? Yaa, erken ötmemek lazım, o iş sıkar dı biraz. 2)Eğitim müfredatının tepeden tırnağa değiştirileceği. Hani hükümetler müfredat değiştiremezdi? Bu eğitimi kendine göre yönlendirmek olurdu?Bilimsel ve de çağdaş olmazdı, Çipras yapınca,değişti mi bu kural?