Yunanistan'dan ilk sonuçlar geliyor

Yunanistan'dan ilk sonuçlar geliyor
Yunanistan'dan ilk sonuçlar geliyor
Yaklaşık 1.5 ay içinde ikinci kez genel seçimlere gidilen Yunanistan'da bugün düzenlenen seçimlerin sandık çıkışı anketlerinin sonuçları açıklandı

Yaklaşık 40 gün içinde ikinci kez genel seçimlere gidilen Yunanistan'da oy verme işlemi TSİ 19.00 itibarıyla sona erdi.

Çeşitli şirketler tarafından seçim merkezlerinde yapılan sandık çıkışı anket sonuçlarına göre, oy oranı yüzde 27.5-30.5 aralığında görülen ND'nin 127 milletvekili çıkarması bekleniyor.

AB ve IMF'le yapılan anlaşmalar karşılığında dayatılan kemer sıkma önlemlerine karşı olan Radikal Sol Koalisyon'un (SYRIZA) oylarının ise yüzde 27-30 aralığında olması bekleniyor. SYRIZA'nın vekil sayısı ise 72.

Yüzde 10-12 aralığında oy alması öngörülen Sosyalist parti PASOK'un da parlamentoda 32 sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.

YENİ KRİZ KAPIDA
Ne ND'nin ne de SYRIZA'nın parlamentoda çoğunluk sağlayabileceğini ortaya koyan ilk sonuçlar, Yunanistan'ı bir kez daha, anlaşma çıkması oldukça zor görülen koalisyon görüşmelerinin beklediğine işaret ediyor.

Mücadelede ipi ND’nin göğüslemesi halinde, PASOK ve Demokratik Sol ile bir koalisyon hükümeti kurulması şansı, SYRIZA’nın birinci parti çıkıp hükümet kurma şansından yüksek. Buna karşı ND’nin kuracağı bir hükümetin ömrünün, ana muhalefet SYRIZA’nın halkı sokaklara dökmesi ihtimali nedeniyle uzun olmayabileceği belirtiliyor.

Yunan seçim yasalarına göre, sandıktan birinci çıkan parti büyük avantaj kazanıyor. Seçimlerden bir oy farkla bile birinci çıkan parti, 300 üyeli Yunan parlamentosunda 50 sandalye “prim” kazanarak, hükümet kurma çalışmalarına başlıyor.

Oy sayımı, sandıkların kapatılmasının hemen ardından başlarken, seçime katılan partilerin aldıkları oylara ilişkin ilk güvenilir sonuçların birkaç saat içinde açıklanmasının bekleniyor.

ALTIN ŞAFAK GÜCÜNÜ KORUYOR
Sandık çıkışı anketlerinin sonuçlarına göre, seçim öncesi yapılan anketleri tek yanıltan sonuç, ırkçı Altın Şafak Partisi'nin gücünü koruduğu olarak görülüyor.

Seçimlere katılan yedi partinin yüzde 3'lük ülke barajını aşarak parlamentoya girmeye hak kazandığı anket sonuçlarına göre, Bağımsız Yunanlılar ile Altın Şafak'ın, oyların yüzde 6 ila 7.5'ini, Demokratik Sol'un (DİMAR) yüzde 5.5 ila 6.5'ini ve Yunanistan Komünist Parti'sinin (KKE) de 5 ila 6'sını alacağı tahmin ediliyor.

Yunanistan'da 6 Mayıs'ta yapılan erken genel seçimlerin ardından hükümet kurulamaması üzerine, bugün yaklaşık 10 milyon seçmen yeniden sandık başına gitmişti.(hürriyet)