Yunanistan'dan Rusya'ya 'dayanışma' açıklaması

Yunanistan'dan Rusya'ya 'dayanışma' açıklaması
Yunanistan'dan Rusya'ya 'dayanışma' açıklaması
Rus mevkidaşı Sergey Lavrov'u arayan Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Rusya ile 'dayanışma içinde olduklarını' aktardı.

RADİKAL - Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Kocyas, Suriye'de düşürülen uçakla ilgili Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'u aradı. Rusya Dışişleri'nden telefon görüşmesine dair yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Yunan Bakan Kocyas, Türkiye tarafından düşürülen Rus uçağı ve terörle mücadele görevi sırasında ölen pilot nedeniyle taziyelerini iletti. Atina'nın, Ankara'nın eylemlerinin dostça olmadığı ve IŞİD karşıtı koalisyonun amaçlarına da ters düştüğü yönündeki değerlendirmeler konusunda Rusya ile dayanışma içinde olduğu belirtildi. Ankara'nın Yunan hava sahasını yıllarca, düzenli olarak ve birçok kez ihlal etti. Bu nedenle, Atina Türkiye'nin eylemlerinin provokatif olduğunu çok iyi anlıyor."

Putin: Tekrarlarsa mutlaka tepki veririz

Suriye'nin Bayırbucak bölgesinde Türk hava sahasını ihlal ettiği belirtilen Rus Su 24 tipi savaş uçağına, devriye görevindeki 2 F-16 savaş uçağı tarafından müdahalede bulunulmuştu. Uçak, Hatay'ın Yayladağı ilçesinin karşısında, Suriye toprakları içindeki Bayırbucak bölgesine düşmüştü. Rusya uçağın iki pilotundan birinin karadan açılan ateş sonucu öldürüldüğünü belirtmişti.

ABD'li yetkili: Rus uçağı Suriye içinde vuruldu

Rus ve Amerikan savaş uçakları Suriye üstünde çatışmanın eşiğine gelmiş