Yunanistan'dan Troyka'nın hazırlık çalışmasına onay

Yunanistan'dan Troyka'nın hazırlık çalışmasına onay
Yunanistan'dan Troyka'nın hazırlık çalışmasına onay
Yunanistan, 16 Şubat'taki Euro Bölgesi maliye bakanları toplantısı öncesinde 'Troyka' olarak adlandırılan Avrupa Birliği Komisyonu, Avrupa Merkez Bankası ve IMF tarafından hazırlık çalışması yapılmasına onay verdi.

RADİKAL - Yunanistan Başbakanı Alexis Tsipras, katıldığı ilk Avrupa Birliği zirvesinin ardından basına yaptığı açıklamada, "Teknik ekipler pazartesi toplanacak Euro Grubu öncesinde zemin hazırlığı için çalışacak" dedi. Tsipras, "Eğer pazartesi teknik anlaşma sağlanırsa bu siyasi anlaşma olacağı anlamına da geliyor" ifadesini kullandı.

Tsipras, "Çoğu kişi Yunanistan'ın izole edildiğini söyledi. AB zirvesinde böyle bir şey hissetmedim" diye konuştu. Zirve esnasında Tsipras 'la ikili görüşme yapan Euro Grubu Başkanı ve Hollanda Maliye Bakanı Jeroen Dijsselbloem da Atina'nın bu adımını doğrulayarak, "16 Şubat'taki Euro Grubu müzakerelerini kolaylaştırmak için mevcut program ve Yunan hükümetinin planları arasında ortak zemin üzerinde teknik değerlendirme çalışmasını başlatmaları konusunda kurumlara talepte bulunacaklarını" açıkladı.

Lavrov: Yunanistan'a yardım edebiliriz

'TROYKA YERİNE KURUMLAR'

Dijsselbloem'un SYRIZA önderliğindeki yeni Yunan hükümetinin tepkisini çeken "Troyka" yerine "kurumlar" ifadesini kullanması dikkati çekti. AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Yunanistan konusunda endişeli olduğunu ve 16 Şubat'taki Euro Bölgesi toplantısı öncesinde yapılması gereken çok şey bulunduğunu vurguladı.

Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ise Tsipras'ın zirvede ana başlıklar halinde neler yapmayı planladığını anlattığını ve kullanılan kredileri geri ödeyeceğini vurguladığını söyledi. (AA)

Tsipras: Artık kemer sıkmaya dönüş yok

Yunanistan Almanya'dan savaş tazminatı istedi

Tsipras hükümet programını açıkladı

Putin Başbakan Tsipras'ı Moskova'ya davet etti