Yunanistan'dan Türkiye'ye 'tarihi miras' uyarısı

Yunanistan'dan Türkiye'ye 'tarihi miras' uyarısı
Yunanistan'dan Türkiye'ye 'tarihi miras' uyarısı

Sultanahmet'te Bizans Büyük Sarayı'na ait tarihi yapı iş makineleriyle yerle bir edilip, yapılan talan tahta paravanla perdelendi.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı bir bildiri yayınlayarak Türkiye'de Yunan ve Hıristiyanlık anıtlarının olması gerektiği gibi korunmadığını iddia etti.

Radikal gazetesinin 5 Şubat Pazar günü manşetten ‘Bizans sarayında kepçeyle yıkım’ başlığıyla yayımladığı ve Sultanahmet Bölgesi'nde SİT alanı içinde yer alan Bizans Sarayı kalıntıları üzerine inşa edildiği anlaşılan 5 yıldızlı otelle ilgil haber Yunanistan’da ses getirdi.

CNNTürk’ün haberine göre konuyla ilgili bir bildiri yayınlayan Yunan Dışişleri Bakanlığı, genel olarak Türkiye ’deki Bizans kalıntılarının, özellikle de Çatalca’daki Bizans Mezarlığı'nın iyi korunmadığı için sistematik olarak talan edildiği ve bu konuyla ilgili defalarca Türk otoritelere uyarıda bulunulduğunu belirtti. Duyuruda bu uyarılara rağmen yağmanın sürdüğü iddia edildi.

Bakanlığın bildirisinde ayrıca Yunanistan'daki Ortodoks topluluğunun Ayasofya'nın camiye dönüştürüleceğine dair derin endişeleri olduğu anlatıldı.

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı'nın açıklamasında ulusal ve dini simgelerinin korunması ve muhafaza edilmesinin gerekliliği vurgulandı.

Bildiride Yunan ve Hıristiyanlıkla ilgili eserlerin korunması yönünde Türk yetkililer gerekli önlemleri almaya davet edildi.