Yunanistan'ın '200 milyar Avro' hayali suya düştü

Yunanistan'ın '200 milyar Avro' hayali suya düştü
Yunanistan'ın '200 milyar Avro' hayali suya düştü

Yunanistan da sokak dilenciliği yapanların sayısında patlama yaşanıyor (Foto: AP)

Almanya ve İtalya arasında 2. Dünya Savaşı'ndaki katliama dayanan ve Yunanistan'ın müdahil olarak Almanya'dan 200 milyar Avro tazminat almayı umduğu davada 'olumsuz sonuç' çıktı.

ATİNA - Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Yunanistan'ın müdahil olarak katıldığı İtalya ile Almanya arasındaki tazminat davasında Uluslararası Adalet Divanı'nın Almanya'yı haklı bulan kararına rağmen konunun henüz kapanmadığını açıkladı.

Uluslararası Adalet Divanı'nın bugün açıklanan kararının ardından yazılı bir açıklama yapan Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, Mahkeme kararının, Almanya'nın başvurusunu haklı bulmakla birlikte aslında tazminat konularının kapanmadığını onayladığını iddia etti.

Bakanlık açıklamasında, Mahkemenin kararında, İtalyan savaş esirlerinin ve İtalyan vatandaşlarının halledilmeyen tazminat taleplerinin ikili müzakerelerle çözümlenebileceğine dair ifadeler bulunduğu belirtilerek, "Mahkeme, bununla bu konuların kapanmadığını onaylamaktadır. Yunan hükümeti, söz konusu kararı Alman tazminatları konusunun halen açık olduğuna dair zamandan bağımsız ve istikrarlı tezleri ışığında dikkatle inceleyecektir" ifadelerine yer verildi.

Yunanistan, 2. Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından yapılan katliam ve tahribatlarla ilgili tazminat ödenmesi konusunda 2008 yılında Uluslararası Adalet Divanı'nda görüşülmeye başlanan İtalya ile Almanya arasındaki davaya 2011'de müdahil olarak katılmıştı.

Lahey'de İtalya lehine çıkacak bir karar, Yunanistan'a da Almanya'dan savaş tazminatı isteme hakkı tanıyacaktı. Ekonomik darboğazda bulunan Yunanistan, bu davadan Almanya'dan 25 milyarı maddi ve 175 milyarı da manevi olmak üzere toplam 200 milyar Avro tazminat almayı ümit ediyordu. (aa)