Yunanlar bankadan dört günde 3 milyar euro çekti

Yunanlar bankadan dört günde 3 milyar euro çekti
Yunanlar bankadan dört günde 3 milyar euro çekti
Yunanistan'da bankalardan son dört günde yaklaşık 3 milyar euro mevduat çıkışının olduğu bildirildi.

RADİKAL – Mali krizin derinleştiği Yunanistan’da 15 ila 18 Haziran arasında bankalardan yaklaşık 3 milyar euro çekildiği açıklandı. Reuters’a konuşan kaynaklar, yalnızca Perşembe günü bankalardan 1 milyar euro çekildiğini belirtti.

316 milyar euro borcu olan Yunanistan’ın  Avrupa Birliği (AB) ve Uluslararası Para Fonu (IMF) ile bir türlü uzlaşamaması, kısaca 'Grexit' olarak adlandırılan, ülkenin Euro'yu terk etmesi senaryosunun giderek daha fazla dillendirilmesine yol açıyor. Belirtilen tarihlerden önce Yunanistan'dan mevduat çıkışının günde 200-300 milyon euro düzeyinde olduğu bilgiler arasında.

BANKALARI RAHATLATACAK KARAR

Öte yandan, Avrupa Merkez Bankası (ECB), Yunan bankalarına acil yardımı artırıyor. Dün ECB'de düzenlenen toplantıda çıkan kararın yüksek miktarda para çıkışı olan Yunan bankalarını rahatlatacağı belirtiliyor. Olağanüstü Yönetim Kurulu toplantısı sonucu Acil Durum Likidite Yardımı'ndan (ELA) 3.3 milyar euro aktarılacak.

Tarihi anlaşma: Rusya ve Yunanistan Türk Akımı'na imza attı

PAZARTESİ KARAR GÜNÜ

Likidite krizini atlatan Yunanistan için ikinci önemli toplantı da pazartesi günü olacak. Avrupa Devlet Başkanları ve Euro Bölgesi maliye bakanları pazartesi günü ülkenin geleceğini masaya yatıracak. İflasın eşiğine gelen ve Euro Bölgesi'nden ayrılma ihtimali gittikçe güçlenen Yunanistan konusunda Avrupa tarafından birçok temenni de dile getiriliyor. Almanya hükümet sözcüsü Steffen Seibert, Euro Bölgesi maliye bakanlarının toplantısında reform karşılığı Yunanistan'a mali yardım konusunda anlaşma çıkmamasından Berlin'in üzüntü duyduğunu ancak hâlâ bir anlaşmaya varılması konusunda umutlu olduğunu söyledi.

Yunanistan için acil toplantı çağrısı

GEÇ KALINMIŞ DEĞİL

Alman hükümet sözcüsü Steffen Seibert, "Eurogroup toplantısında Yunanistan ile üç kurum arasında ilerleme sağlanamamasından üzüntü duyuyoruz. Anlaşmak için henüz geç değil, diye düşünüyoruz" dedi. Seibert, Yunanistan'ın euro'da kalması için Berlin'in elinden gelen her şeyi yapmak istediğini, ancak bunun için Atina'nın yeni reform önerileri getirmesi gerektiğini belirtti.

Çipras: Yunanistan'ın durumunda IMF'nin büyük payı var

KIYIDA YAŞIYORUZ FIRTINADAN KORKMAYIZ

Yunanistan tarafında ise Başbakan Alexis Tsipras, St. Petersburg'da katıldığı toplantıda sert mesajlar verdi. Tsipras, "Hepimizin farkında olduğu bir şey var o da şu anda bir fırtınanın ortasındayız. Ama biz deniz kıyısında yaşıyoruz ve denizden korkmayız. Yeni denizlere yeni güvenli limanlara ulaşırız" dedi. Tsipras’ın dün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinin ardından Kremlin'den ilk demeç de geldi. Üst düzey bir Rus yetkili, Yunanistan'a mali yardım için adım atmadan önce ülkeden bir teklif gelmesi gerektiğini söyledi.

Yunanistan kreditörleriyle anlaşamadı