Yunusi'nin 'Irak başkentimiz' sözüne tepki dinmiyor

Yunusi'nin 'Irak başkentimiz' sözüne tepki dinmiyor
Yunusi'nin 'Irak başkentimiz' sözüne tepki dinmiyor
İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin yardımcılarından Ali Yunusi'ye, 'Irak bizim başkentimiz' sözleri nedeniyle eleştiriler sürüyor.

RADİKAL - İran’da Cumhurbaşkanı yardımcılarından Ali Yunusi’ye Irak’la ilgili sözlerinden dolayı tepkiler dinmek bilmiyor. El Arabiya televizyonunun İran basınına dayandırdığı haberine göre Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Besic Güçleri’nin Komutanı General Muhammed Rıza Nakdi, Ali Yunusi’nin Iraklılara hakaret eden sözlerinden dolayı yargılanması gerektiğini söyledi.

Yakın Doğu Haber 'de yer alan habere göre, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin yardımcılarından Ali Yunusi, önceki hafta düzenlenen bir konferansta yaptığı konuşmasında Irak’tan “kimliğimiz ve başkentimiz” diye bahsetmesi İran basınının, siyasetçilerinin ve askeri yetkililerinin sert tepkisine neden oldu. İran meclisinden 109 milletvekili hafta başında Yunusi’nin ölçüsüz ve ihtilaf yaratıcı söylemlerle ulusal güvenliğe zarar verdiğini belirterek Cumhurbaşkanı Ruhani’den Ali Yunusi’yi görevden alması için yazılı talepte bulunmuştu.

İran Cumhurbaşkanı Danışmanı: Irak başkentimizdir

SÖZLERİNİ DÜZELTMİŞTİ 

Konferanstaki konuşmasında "Irak şu an bizim sadece bir medeniyet havzamız değil; kimliğimiz, kültürümüz, merkezimiz ve payitahtımızdır" diyen Ali Yunusi, tepkiler üzerine el-Alem televizyonuna verdiği demeçte sözlerine şöyle açıklık getirdi:

"Benim söylediğim tam olarak şudur: Geçmişte İran coğrafyası Hahamenişler, Sasaniler ve Eşkaniler dönemlerinde kurulan büyük imparatorluklardı. Bölge ülkeleri o imparatorlukların birer üyesi idi. Ama şimdi ne Osmanlı devleti geri gelir, ne Arap imparatorluğu ne de İran imparatorlukları geri getirilebilir. Bugün geçmişteki imparatorlukların yerine konulabilecek olan şey, İran'ın tarihsel coğrafyasındaki ülkelerle kültürel, ekonomik ve siyasi koordinasyondur. Bugün İran ve Irak, çok daha fazla kültürel yakınlığa, dini ve mezhebi uyuma sahiptir. Azerbaycan, Fars Körfezi ülkeleri, Orta Asya, Afganistan, Tacikistan ile kültürel uyum ve benzerliklerimizi, tarih ve medeniyet birliğimizi, bölge ülkelerinin kalkındırılması ve yabancı düşmanlara karşı birliğinin korunması için kullanabiliriz."

Kasım Süleymani'den Tikrit'te Arapça video

NAKDİ: BU AÇIKLAMALAR HAKARETTİR

Ancak Yunusi’nin bu açıklaması tepkileri dindirmeye yetmedi. Yunusi, dün mahkemenin çağrısı ile Irak’la ilgili sözleri konusunda ifade verirken, Tahran Devrim Mahkemesi Başkanı da Yunusi’nin ulusal güvenliğe aykırı açıklamalarda bulunmakla suçlandığını belirtti.lı

Yunsi’ye en sert tepki de bugün Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı Becis Güçleri Komutanı General Muhammed Rıza Nakdi’den geldi.

General Nakdi, Yunusi’yi kastederek “Bazıları bu beyefendinin görevden alınmasını istedi, kimileri de başka şeyler gündeme getirdi. Ancak şunu bilmeliyiz ki bu açıklamalar bir hakarettir. İslam ümmetine hakaret eden ve kasıtlı olarak tefrika yaratacak sözler söyleyen birinin mahkemede yargılanması gerekir" dedi.

Kasım Süleymani, operasyon için Tikrit'te

Saddam'ın Tikrit'teki türbesi yıkıldı