Yüzbinler ABD'nin küresel casusluk faaliyetlerine tepkili

Yüzbinler ABD'nin küresel casusluk faaliyetlerine tepkili
Yüzbinler ABD'nin küresel casusluk faaliyetlerine tepkili
ABD'de Ulusal Güvenlik Kurumu'nun izlemelerine son verilmesi için başlatılan kampanyaya yaklaşık yarım milyon kişi katıldı

ANKARA - ABD 'de Ulusal Güvenlik Kurumu'nun (NSA) gerçekleştirdiği izlemelere son verilmesi için başlatılan kampanyaya destek verenlerin sayısının 500 bini aştığı belirtildi.

Elektronik Sınır Vakfı (EFF) adlı kuruluştan yapılan yazılı açıklamada, partiler üstü bir hareketin organize ettiği, "Bizi İzlemeyi Bırakın!" kampanyasına bugüne kadar yarım milyon civarında kişinin imza verdiği bildirildi.

"World Wide Web"in (WWW) kaşifi Sir Tim Berners-Lee'nin de destek verdiği ve yönetim karşıtı açıklamaları yüzünden Çin'de bir süre hapis cezası alan Çin asıllı ünlü Amerikalı sanatçı Ai Weiwei de kampanyaya imza koyanlar arasında yer aldı.

BAĞIMSIZLIK GÜNÜNDE GÖSTERİLER

NSA yoluyla gerçekleştirilen dijital iletişimin izlenmesine son verilmesini isteyen grupların ayrıca, ABD'nin Bağımsızlık Günü yıl dönümü olan yarın ülke genelinde birçok şehirde, izlemelerin anayasaya aykırı olduğunu vurgulayan gösteriler yapması bekleniyor.(AA)


  ETİKETLER:

  ABD

  ,

  Ankara

  ,

  Çin

  ,

  NSA

  ,

  Dijital

  ,

  Ünlü

  ,

  ülke

  ,

  hapis

  ,

  güvenlik

  ,

  yönetim