Zabadani'den tahliye edilenler Türkiye'ye getiriliyor

Zabadani'den tahliye edilenler Türkiye'ye getiriliyor
Zabadani'den tahliye edilenler Türkiye'ye getiriliyor
Suriye'nin Lübnan sınırında yer alan Zabadani kasabasından, BM öncülüğünde varılan anlaşma kapsamında tahliye edilenler Türkiye'ye getiriliyor. Tahliye edilenler arasında Esad karşıtı militanlar ve siviller bulunuyor.

RADİKAL – Suriye ordusu ve Hizbullah kuşatmasındaki Zabadani kasabasındaki siviller ve aralarında Nusra Cephesi ve Ahrar'uş Şam mensuplarının da bulunduğu Esad karşıtı militanlar, Birleşmiş Milletler aracılığında varılan bir anlaşma kapsamında bu sabah saatlerinde tahliye edilmeye başlandı. Tahliye edilenlerin Zabadani’den Lübnan’ın başkenti Beyrut’a getirileceği ve buradan da uçaklarla Türkiye’ye ulaştırılacağı belirtildi.

Amerikan Associated Press’in haberine göre, Eylül’de varılan anlaşma kapsamında Lübnan Kızılhaçı’na ait 30’dan fazla ambulans Lübnan’dan Suriye’ye geçti. Londra merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Zabadani’nden 129 sivil ve militanın tahliye edileceğini duyurdu.

İngiliz haber ajansı Reuters’ın Zabadani’deki militanlardan aldığı bilgilere dayandırdığı haberine göre, ambulansların tahliye ettiği militanlar arasında yaralılar da bulunuyor. Haberde, tahliye edilen militanların Uluslararası Kızılhaç Komitesi gözetiminde Türkiye’ye ulaştırılacağı belirtildi.

Anlaşma kapsamında 338 sivil de İdlib’de aylardır Nusra Cephesi kuşatması altında bulunan Şii köyleri Fua ve Kefraya’dan otobüslerle ilk olarak Türkiye’ye getirilecek ve daha sonra uçaklarla Beyrut’a gidecek.

BBC’nin haberine göre, Uluslararası Kızılhaç Komitesi’den yapılan açıklamada Lübnan Kızılhaçı, Suriye Arap Kızılayı ve Birleşmiş Milletler’in tahliye operasyonuna dahil olduğu ifade edildi.