Zafer Günü: Binlerce kişi Ölümsüz Alay için yürüdü

Zafer Günü: Binlerce kişi Ölümsüz Alay için yürüdü
Zafer Günü: Binlerce kişi Ölümsüz Alay için yürüdü
Sovyetlerin Nazileri yenip 2. Dünya Savaşı'na son verişinin 70. yıldönümünde Moskova'da binlerce kişi savaşta yaşamını yitiren akrabalarının fotoğraflarıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe babasının fotoğrafıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı.

RADİKAL - Rusya 'da Sovyetlerin Nazi güçlerini yenip 2. Dünya Savaşı'na son verişinin 70. yıldönümü kutlamaları devam ediyor. Moskova'da binlerce kişi savaşta yaşamını yitiren akrabalarının fotoğraflarıyla bir yürüyüş gerçekleştirdi. Yürüyüşe babasının fotoğrafıyla Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de katıldı.

'Ölümsüz Alay' adı verilen yürüyüş Belaruskaya Meydanı'nda başladı. Tverskaya-Yamskaya ve Tverskaya sokakları boyunca ellerinde savaşta ölen akrabalarının fotoğraflarıyla ilerleyen binlerce kişi yürüyüşlerini Kızıl Meydan ve yanındaki Manejnaya Meydanı'nda sonlandırdı.

Çeçenistan'da Zafer Günü kutlandı

Moskova'daki yürüyüşe 250 bin kişi katılırken, Rusya'nın Saint Petersburg, Yaroslavl, Tomsk, Perm, İrkutsk ve Vladivostok gibi birçok kentinde de binlerce kişi savaşta ölen akrabalarının fotoğraflarıyla 'Ölümsüz Alay' yürüyüşüne katıldı.

Rusya'dan Zafer Günü'nde gövde gösterisi

Kızıl Meydan'da Zafer Günü kutlanıyor

Kırım'daki yürüyüşe katılanlar arasında ise yarımadanın Başsavcısı Natalya Poklonskaya da vardı.

Diğer yandan, 'Ölümsüz Alay' yürüyüşü yalnızca Rusya'da düzenlenmedi. Rusya dışında Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Belarus, İsrail, İrlanda, Kazakistan, Moğolistan, Güney Kore, Norveç, Estonya ve Ukrayna gibi birçok ülkede düzenlenen yürüyüşe 1 milyonu aşkın insanın katıldığı tahmin ediliyor. (Sputnik)