Zafer yine Hugo Chavez'in

Zafer yine Hugo Chavez'in
Zafer yine Hugo Chavez'in
Devlet Başkanı Hugo Chavez'in 14 yıldır lideri olduğu gibi yine Venezuella'nin lideri kaldı. Oyların yüzde 54'ünü alan CHavez'in taraftarları seçim zaferini sokaklarda kutladı

CARACAS - Venezuela'da dün yapılan seçimde oyların yüzde 54'ünden fazlasını alan Devlet Başkanı Hugo Chavez, 3. kez seçildi.

Ulusal Seçim Konseyi Başkanı Tibisay Lucena, ülke genelinde oyların yaklaşık yüzde 90'ının sayıldığını, 19 milyon kayıtlı seçmenden yüzde 81'inin oy kullandığını ve seçime katılım oranının ülke tarihindeki en yüksek seviyesine ulaştığını söyledi. Resmi olmayan sonuçlara göre Chaves oyların yüzde 54'ünden fazlasını, rakibi Demokratik Birlik Koalisyonu'nun adayı Henrique Capriles ise yüzde 45'ini aldı. Seçim sonuçlarının belli olmasının ardından Chavez'i kutlayan Capriles, kendisini destekleyenlere yaptığı açıklamada, "Sakın yenilmiş gibi hissetmeyin. Venezuela'nın her köşesine tohumlar ektik, Bu tohumlar, gelecekte yüzlerce ağaca dönüşecek" dedi.

14 yıldır iktidarda bulunan devlet başkanının tarafları ise Chavez'in zaferini havai fişekler atarak, devlet başkanlığı sarayının önünde ellerinde bayraklarla dans ederek kutladı. 57 yaşındaki Chavez'e oy verenler, kanser tedavisi görmesine rağmen yoğun bir seçim kampanyası yürüten Chavez'in dünyanın en büyük petrol rezervlerine sahip ülkelerinden biri olan Venezuela'da halkına en çok değer veren lider olduğunu söyledi. İlk kez 1999'da seçilen Chavez, ücretsiz sağlık hizmetleri, konut ve eğitim olanakları sağlayarak yoksul halkın sevgisini kazanmıştı. Geçen yıl kanser teşhisiyle Küba'da ilk ameliyatını olan Chavez, Şubat ayında tekrar ameliyat olmuş ve leğen kemiği bölgesinden yaklaşık 2 santimetre büyüklüğünde bir tümör çıkarılmıştı. Chavez'in 6 yıllık yeni devlet başkanlığı dönemi 10 Ocak'ta başlayacak.

‘DAHA DA İYİ BİR BAŞKAN OLACAĞIM’
Hugo Chavez, ilk sonuçların açıklanmasından sonra halka seslendi.

Başkent Caracas'taki devlet başkanlığı sarayı Miroflofes'in balkonundan binlerce kişiye seslenen Chavez, 2013-2019 döneminde de 21. yüzyılın demokratik sosyalizme dönüşümünün devam edeceğinin teminatını verdi.

Chavez, konuşmasında, yenilgiyi kabul eden rakibi Henrique Capriles'i de tebrik etti.
Capriles'in "Bolivar zaferini" kabul etmesinin ülkede barışın tesisi için çok önemli bir adım olduğunu söyleyen Chavez, kendisine oy vermeyenlere seçime katıldıkları ve demokrasiye katkı sağladıkları için teşekkürlerini iletti, dünyaya demokrasi dersi verdiklerini vurguladı.

58 yaşındaki lider konuşmasında, her geçen gün daha da iyi olmak için çalışacağını, halkın ihtiyaç ve taleplerine kulak vereceğini belirterek, "Söz veriyorum daha da iyi bir başkan olacağım" ifadesini kullandı.

Sayılan oyların yüzde 94'üne göre, 1999'dan beri devlet başkanlığı görevini sürdüren Chavez, sağ muhalefetin adayı 40 yaşındaki genç rakibi Capriles'e karşı oyların yüzde 54,66'sını alarak seçimin galibi oldu.

Chavez'in yeniden devlet başkanı seçilmesi başkentte sevinç gösterileri ve havai fişeklerle kutlandı.

19 milyon seçmenin 7,7 milyonunun oylarını kazanan Chavez, 2006'da aldığı oylardan da fazla oy toplamayı başardı.

Chavez, yeniden seçilmesinden hemen sonra Latin Amerika'nın solcu liderleri Arjantin Devlet Başkanı Cristina Kirchner, Ekvador Devlet Başkanı Rafael Correa ve Bolivya Devlet Başkanı Evo Morales tarafından kutlandı.
(aa)