Zaharçenko: Poroşenko benim başkan olduğumu kabul etti

Zaharçenko: Poroşenko benim başkan olduğumu kabul etti
Zaharçenko: Poroşenko benim başkan olduğumu kabul etti
Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandr Zaharçenko, Ukrayna yönetiminin ismini, yaptırım listesine dahil etmesini de yorumladı ve 'Poroşenko, beni yaptırım listesine alırken, başkan olduğumu kabul etti' dedi.

RADİKAL - Ukrayna'nın doğusunda ayrılıkçıların kurduğu Donetsk Halk Cumhuriyeti Başbakanı Aleksandr Zaharçenko, Ukrayna yönetiminin ismini, yaptırım listesine dahil etmesini de yorumladı. Basın toplantısı düzenleyen Donetsk lideri, "Ukrayna hükümetinin beni hangi sıfatla yaptırım listesine dahil ettiğine dikkat edin: Donetsk Halk Cumhuriyeti lideri yazmışlar. Yani Pyotr Poroşenko, beni yaptırım listesine alırken, başkan olduğumu kabul etti" ifadesini kullandı.

Sputnik'te yer alan habere göre, Donetsk Halk Cumhuriyeti'nde 18 Ekim'de yapılacak seçimlere de değinen Zaharçenko, "Bu seçimler, devletimiz için önemli. Bu seçimlerle devletimizi inşa etme aşamasını tamamlamış olacağız. Seçimler, devletimizin temeline koyduğumuz taştır. Bundan sonra bu sistemin çatısını yapacağız. Seçimleri düzenledik ve bizim olgun, kendi kendine yeten bir devlet olduğumuzu kanıtladık. Seçimler dürüst ve demokratik olacak. İsteyen gelebilir. Bu, devletleşmenin son sıfatıdır" şeklinde konuştu.

Poroşenko'dan gazetecilere ülkeye giriş yasağı

'ABLUKA SADECE FİYATLARA YANSIDI'

Zaharçenko, kendilerine uygulanan ekonomik ablukaya alıştıklarını, etkinin sadece fiyatlara yansıdığını söyledi. Donetsk lideri, "Abluka sadece fiyatlara yansıdı. Cumhuriyetimizdeki fiyatlar Ukrayna'dakinden farklı. Ancak ekonomimiz Rusya ile iş ve ilişkiler kurmayı başardı. Bu nedenle genel olarak gıda ürünlerinde kıtlık yaşamıyoruz" dedi. 

AGİT: Rusya'dan Ukrayna'ya silah geçişi olmadı

Zaharçenko, Minsk'te temas grubunun yaptığı görüşmelere katılıp katılmayacağına ilişkin soruya ise "Bunun bir anlamı yok. Ben maalesef henüz tam iyileşmedim" yanıtını verdi.

Berlusconi'ye Ukrayna'ya giriş yasağı

Ukrayna parlamentosunda yine yumruklar konuştu