'Zarif, müzakerelerde Kasım Süleymani'yi savundu'

'Zarif, müzakerelerde Kasım Süleymani'yi savundu'
'Zarif, müzakerelerde Kasım Süleymani'yi savundu'
Batı'yla yürütülen nükleer müzakerelere katılan bir İranlı yetkili, İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'in görüşmelerde İran Devrim Muhafızları'nı ve Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'yi 'güçlü bir şekilde' savunduğunu öne sürdü.

RADİKAL - İran'la Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya (P5+1 ülkeleri) arasında 14 Temmuz’da anlaşmayla sonuçlanan müzakerelerin ayrıntıları ortaya çıkıyor. Müzakerelerde bulunan ve ismini vermek istemeyen İranlı yetkili, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in görüşmelerde görüşmelerde İran Devrim Muhafızları’nı ve Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi “güçlü bir şekilde” savunduğunu iddia etti.

Fars haber ajansının haberine göre, Batı ülkelerinden birinin dışişleri bakanının sözlerine tepki gösteren Zarif’in “Halkımız İran Devrim Muhafızları’na müteşekkir. İran ulusuna, orduya karşı olduğunuzu göstermekten vazgeçseniz iyi edersiniz” dediği öne sürüldü.  Görüşmelerde İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’yi de savunduğu belirtilen Zarif, iddialara göre şu ifadeleri kullandı:

“General Süleymani, Irak ve Suriye’de IŞİD ve diğer radikal örgütlere karşı durmasaydı, birçok Irak ve Suriye kentinde bugün durum farklı olurdu.”

Kasım Süleymani: ABD'nin IŞİD'le savaşma isteği yok

Obama'dan Putin'e İran teşekkürü

İşte nükleer anlaşmanın maddeleri

Dünya nükleer anlaşmayı böyle gördü

Kasım Süleymani'ye yönelik yaptırımlar hafifletiliyor