Zimbabve lideri parlamentoda yanlış konuşma yaptı

Zimbabve lideri parlamentoda yanlış konuşma yaptı
Zimbabve lideri parlamentoda yanlış konuşma yaptı
91 yaşındaki Zimbabve lideri Robert Mugabe, parlamentoda bir ay önce yaptığı konuşmayı yeniden yapınca şaşkınlık yarattı. Hatasını fark etmeyen Mugabe'nin istifası isteniyor.

RADİKAL - Afrika ’nın en yaşlı devlet başkanı olan Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, dün parlamentonun açılışında bir ay önce yasama yılının açılışında yaptığı konuşmayı aynen tekrarlayınca, rakiplerinin istifa çağrılarıyla karşı karşıya kaldı. 91 yaşındaki lider, 25 dakika boyunca devam eden konuşmasının geçen ay yaptığı konuşma olduğunun farkına varmadı.

Sol'da yer alan habere göre, Devlet Başkanlığı Sözcüsü George Charamba, “Devlet Başkanı’nın yanlış konuşma yapmasına neden olan bir karışıklık oldu. Karışıklık Devlet Başkanlığı sekreterliğinden kaynaklandı” açıklamasında bulundu. Muhalif Demokratik Değişim Hareketi, Mugabe'yi bu olay sonrasında istifaya çağırdı.

Mugabe'nin tepki çeken doğum günü menüsü

Afrika Birliği liderliği görevini de yürüten Mugabe, Haziran ayında çok tartışılacak bir çıkış yaparak Afrika’nın kendi ceza mahkemesini kurmasını ve Batılı liderleri yargılamasını istemişti.