Zübeyir Aydar: Suikast görüşmeleri istemeyenlerin işi

Zübeyir Aydar: Suikast görüşmeleri istemeyenlerin işi
Zübeyir Aydar: Suikast görüşmeleri istemeyenlerin işi
PKK'nın Avrupa sorumlusu Zübeyir Aydar, Paris'te öldürülen 3 PKK'lı kadın konusunda 'Suikast görüşmeleri istemeyenlerin işi' derken, tetiği çekenlerle ilgili 'derin devleti' işaret etti.

DİYARBAKIR - Amerika’nın Sesi radyosuna konuşan PKK ’nın Avrupa sorumlularından Zübeyir Aydar, Paris’te aralarında PKK kurucularından olan Sakine Cansız’ın da bulunduğu 3 kadının öldürülmesini değerlendirdi.

Soruşturmayı yürüten Fransa polisinin kendilerine yeteri kadar bilgi vermediğini, bu nedenle polisin ne yaptığını nasıl deliller topladığını bilmediklerini belirten Aydar şöyle konuştu:

"Sadece 3 kişiden şüphelendiklerini biliyoruz. Profesyonel bir organizyasyon ile bu suikast işlenmiş. Bunun dışında bir şey bilmiyoruz, bize bilgi verilmedi. Hem Fransa Cumhurbaşkanı hem içişleri bakanı bize soruşturmanın bitimi ile ilgili bir zaman da vermedi. Bütün Kürtlerin ve Kürt dostlarının istediği, olayın bir an önce aydınlatılması ve adaletin tecelli etmesidir."

’DERİN DEVLETİN ELİ OLABİLİR’
Katliamı kimlerin gerçekleştirdiği konusunda ellerinde delil olmadığını da vurgulayan Aydar, "Ama kimin düşmanımız olduğunu biliyoruz. Bölgedeki güçler düşmanımızdır. Kanaatimize göre derin devletin eli bu işinde vardır" dedi.

Türkiye ’de Hükümetin bazı görüşmeler yapıp bir süreç başlatmak istediğini, ama anladıkları kadarı ile İmralı ile görüşmelerden rahatsız olanlar olduğunu kaydeden Zübeyir Aydar, şöyle devam etti:

"Karanlık güçler bu süreci bitirmek istiyorlar ve sonuçlanmasını istemiyorlar. Biz buna bağlıyoruz. 20 yıldır Avrupa’da Kürt siyasetçilerine yönelik bir suikast yapılmamıştı. 1992’de Berlin’de Dr. Sait Şerefkendi suikastla öldürülmüştü. Tam da İmralı ile görüşmelerin başladığı ve yeni bir sürecin başladığı bir dönemde bu suikastlar çok anlamlıdır. Bütün ihtimalleri değerlendiriyoruz ama, çözüm için yapılan görüşmeleri istemeyenlerdir bunu yapanlar. Bunların amaçlarına ulaşmasına izin vermeyeceğiz. Biz İmralı’da başlatılan süreci destekliyoruz ve arkasındayız. Hükümete elini çabuk tutması çağrısında bulunuyoruz. Öcalan ile otursunlar ve Öcalan’ın ’dağ’ ile Avrupa’ya rahat ulaşması imkanlarını sağlasınlar."

DHA - Ferit ASLAN