AK Parti Düzce 5. Olağan İl Kongresi

AK Parti Düzce 5. Olağan İl Kongresi
AK Parti Düzce 5. Olağan İl Kongresi
- Genel Başkan Yardımcısı Aktay: - "Hizmet' dediler ama biz zannettik ki onlar bize, davaya, bu insanlığa hizmet edecek. Hizmetten kasıtları, 'herkes bize hizmet etsinmiş'. Bunun adı hizmet değil, derebeyliktir, insanlara efendilik taslamaktır"

DÜZCE (AA) - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, "Hizmet' dediler ama biz zannettik ki onlar bize, davaya, bu insanlığa hizmet edecek. Hizmetten kasıtları, 'herkes bize hizmet etsinmiş'. Bunun adı hizmet değil, derebeyliktir, insanlara efendilik taslamaktır" dedi.

Aktay, Akçakoca ilçesindeki otelde düzenlenen AK Parti Düzce 5. Olağan İl Kongresi'nde "paralel yapı"nın düşüncesini anladıkları an harekete geçtiklerini söyledi.

Bu yapının farklı düşünceler beslediği konusunda tereddütleri olmadığını savunan Aktay, "Hizmet' dediler ama biz zannettik ki onlar bize, davaya, bu insanlığa hizmet edecek. Sonra fark ettik ki kendilerine hizmet etmeyen herkesi düşman belleyen yaklaşım sergiliyorlar. Hizmetten kasıtları, 'herkes bize hizmet etsinmiş'. Hayır, bu, hizmetin, hizmet kavramının tahrifidir. Bunun adı hizmet değil, derebeyliktir, insanlara efendilik taslamaktır. Hiçbir farkları olmadıklarını gösterdiler" ifadesini kullandı.

Aktay, şöyle konuştu:

" Bugün Pensilvanya merkezli başka bir grupla karşılaştık. Onlar 'hizmet' dediler. Sonra baktık ki hiçbir farkları yok, onlar da halkı çok af edersiniz, salak yerine koyuyorlarmış. Bunların gayeleri halkı sadece kandırmak, himmetlerini, paralarını toplamak, sonra kendilerine hizmet ettirmekmiş. Başka kanaldan, yöntemden, bu sefer dini duygularımızı, üzerine titrediğimiz değerlerimizi kullanarak, yine bu millete efendilik taslayarak hizmet ettirmekten başka yolları, amaçlarının olmadığını gösterdiler.

Oysa biz gerçekten de 'hizmet' dediysek o, hizmet ettik. Halkımızın gayrisafi milli hasılasını 2 bin 700 dolardan 11 bin dolara çıkarmış olmamız tesadüfi değildir. Yaptığımız hizmetin somut tezahürüdür. "

- Suriye'deki savaş

Türkiye 'nin Suriyelileri misafir kabul ettiğini anlatan Aktay, "Onlara 'mülteci' bile demedik, demiyoruz. Kapılarımızı açtık, canını kurtarmak için kapına dayanmış insana 'evde yokum' demek caiz değildir. Bunu dersek Allah bizi vurur. Bu, insan olarak da yapabileceğimiz bir şey değildir. Bunu yaparsak insanlıktan çıkmış oluruz. Canını kurtarmak için kapınıza dayanana kapınızı kapatamazsınız. Hiç hesap, plan yapmadan bir milyon 700 bin insanı içimize aldık" diye konuştu.

Aktay, Avrupalıların halen Suriye'deki krizden dolayı kapılarına dayanan insanlara karşı ne yapacaklarını şaşırmış durumda olduğuna dikkati çekerek, "Avrupalılar, Suriyelilere kapısını kapatıyor, ülkelerine almıyor. Canlarını kurtarmak için kapına dayanmışlar, daha niye kapatıyorsun? Allah'tan kork. Kendi konforunu koruyacak, iyi ama burada insanlar ölüyor. İnsanlar ölürken kendi hayat standardını bir puan daha çıkarmanın hesabını yapıyorsan Allah, seni o puanların içinde çatır çatır aşağıya indirmesini bilir" değerlendirmesinde bulundu.

Hikmet Keskin'in tek listeyle aday olduğu kongreye AK Parti Grup Başkanvekili Mihrimah Belma Satır, milletvekilleri, belediye başkanları ve partililer katıldı.